Odbory vyzvaly občany k bojkotu kandidátů vládních stran

Praha - Odboráři vyzvali občany České republiky, aby v krajských a senátních volbách nedávali hlas kandidátům vládních stran. Vláda má podle nich nepříznivý vliv i na kraje. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil vyzdvihl především zadlužování a zvyšování DPH. Je to vůbec poprvé, co odboráři dali takto explicitně najevo, koho mají lidé volit, či nevolit.

„Byť jsou to krajské a senátní volby, tak samozřejmě víme, že řadu věcí má na svědomí tato vláda,“ řekl na brífinku ČMKOS Zavadil. Za poslední roky se podle něj zvedl dluh České republiky o 320 miliard. Upozornil například i na snižování počtu policistů a hasičů, nezaměstnanost, ekonomickou stagnaci nebo pokles reálných mezd.

Odbory: Současná vláda je prokazatelně nejhorší za poslední desetiletí

Krajů se podle Zavadila bezprostředně dotýká i zvyšování DPH: „Projeví se to ve školství, ve zdravotnictví, samozřejmě na dopravě a v dalších věcech. Je nám trochu divné, že kraje v této fázi nekřičí a nejsou proti těmto opatřením daleko více slyšet.“ Kabinet ale podle konfederace nic  nepodniká ani proti exekucím a korupci. Vládě přičítají na vrub také metanolovou aféru.

Jaroslav Zavadil: "Doporučujeme občanům, nikoliv už jenom našim členům, aby k volbám šli a aby to těmto politickým stranám spočítali, aby jim tu důvěru nedali, protože si ji prostě nezaslouží. Poslední skandály nás v tom jenom utvrzují. Dala by se použít slova klasika: 'Paní Müllerová, zavřeli nám prvního náměstka'."

Petr Nečas (ODS), premiér: „Já bych vyzval veřejnost, aby nevolili levici tam, kde na jejich kandidátkách jsou odborářští funkcionáři.“


Podle ČMKOS kabinet o svých záměrech s partnery nejedná a prosazuje je silou. Odboráři se i proto rozhodli, že se po více než půl roce vrátí na jednání s vládou a zaměstnavateli. Chtějí tak zveřejňovat svůj postoj. Příští tripartita bude 16. 10.

Odbory dosud nikdy výslovné doporučení na konkrétní strany nedávaly. V minulosti před volbami hlavně hodnotily programy jednotlivých stran. Posuzovaly, co by návrhy politiků přinesly zaměstnancům. Z jejich analýzy vítězně vycházela levice. Letošní krajské volby se konají 12. a 13. října. Ve stejném termínu se odehraje i první kolo voleb do třetiny Senátu a o týden později pak kolo druhé.

Video Reportáž Barbory Peterové a Lukáše Dolanského
video

Reportáž Barbory Peterové a Lukáše Dolanského