Vládě věří jen 17 procent lidí, ztrácí i stoupence ODS

Praha - Důvěra v koaliční kabinet Petra Nečase se v září propadla na 17 procentních bodů. Vyplývá do ze zářijového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM). Oproti únoru jde o propad o pět procent, vládě už přestávají věřit i stoupenci ODS.

Zatímco v zimě ministrům důvěřovalo 52 procent příznivců občanských demokratů, minulý měsíc to bylo 38 procent. Nejvyšší důvěru měl kabinet u sympatizantů TOP 09, a to 54 procent. V září 2010 přitom vládě věřilo 68 procent příznivců ODS a 69 procent stoupenců TOP 09.

Důvěra v prezidenta vykazuje podle STEM navzdory některým výkyvům stabilitu a v září byla 70procentní. Hlavě státu věřilo 84 procent stoupenců ODS a 82 příznivců TOP 09. Prezident ale měl důvěru i u sympatizantů ČSSD (68 procent) a KSČM (61) procent. Prezidentovi navíc věřilo také 61 procent lidí, kteří nechodí volit; jde podle STEM o krajně skeptickou skupinu obyvatel.

Senátu důvěřovalo v září podle průzkumu 28 procent lidí, stejně jako v únoru. Důvěra v Poslaneckou sněmovnu klesla v porovnání těchto měsíců o dva procentní body na 24 procent.