Drsný Summer Survival letos vyhráli tankisté z Přáslavic

Vyškov – Tankový prapor z Přáslavic vyhrál v konkurenci 19 týmů z pěti zemí NATO přírodní víceboj Summer Survival 2012. Tato soutěž patří mezi nejdrsnější vojenská klání v Česku a letos se konala už podvanácté. Tankisté z Přáslavic se na prvních příčkách umisťují pravidelně, také loni soutěž vyhráli a letos skončil druhý tým 73. praporu na třetím místě. Na druhém místě skončil tým vojenské policie. Soutěže se účastnily také elitní vojenské týmy z Německa, Polska, Maďarska, Británie a Kypru.

Letní část soutěže, tedy Summer Survival, se koná obvykle ve výcvikovém prostoru Dědice a v Moravském krasu. Soutěž má ale také svoji zimní obdobu Winter Survival, jež se koná v Jeseníkách.   

Zapojit se mohou tříčlenné týmy z nejrůznějších vojenských útvarů z republiky i z ciziny. Slaňuje se z vrtulníku, střílí a soutěžící překonávají mnohakilometrové vzdálenosti v přírodě. Letos museli plavat i se samopalem ve vodě, která měla 16 stupňů Celsia, nebo zdolávat špatně schůdné části jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. „Nejhorší disciplínou bylo zdolání 138,7 metru hluboké propasti Macochy na lanech. Jeden tým to vzdal,“ uvedl spolutvůrce disciplín Roman Blahuta.