Protikorupční novela má podle obcí mouchy

Praha - Skončí korupční jednání na radnicích? Podle vlády k tomu má vést novela zákona o obcích a krajích. Jejich zástupci ale s návrhem nesouhlasí. Kritizují hlavně nová pravidla prodeje majetku. Vadí jim, že budou moci prodávat výhradně veřejnou dražbou. A nelíbí se jim ani budoucí podoba žalob o náhradu škody. Vláda už zákon projednala, po společných jednáních s městy a obcemi chce novelu schválit.

Novela zákona o obcích je dalším krokem vlády v boji proti korupci. Pokud se na společných jednáních radnice s vládou dohodnou na kompromisech, měla by přísnější pravidla platit od roku 2014. A o jaká pravidla vlastně jde? 

Prodej veřejnou dražbou


Podobným soutěžím, jako byla třeba známá „karlovarská losovačka“, má zabránit dražba. Jenže obce tvrdí, že to bude problém. Zatímco dnes si můžou jasně stanovit podmínky prodeje svého majetku, u dražby půjde jen o cenu. Obávají se třeba, že nemovitost prodaná přes dražbu může skončit u spekulantů. 

Žaloba o náhradu škody


Pro některé radnice další ožehavé téma. Jsou to žaloby podávané, když městu nevýhodným prodejem vznikla škoda. Teď je můžou uplatnit pouze kupující a prodávající. Novela to ale umožní i zastupitelům. Při podezření, že například radní bez jejich vědomí podepsali nevýhodnou smlouvu, mají šanci transakci napadnout.

Jenže právě to by mohlo znamenat kolaps, varuje opozice. „Pokud to bude činit každý zastupitel, tak si uvědomme, že většina procesů bude zablokována, například šikanózním jednáním jednoho zastupitele. Než se o věci rozhodne, bude to trvat tři, pět nebo sedm let,“ varuje Jeroným Tejc z ČSSD. 

Dlouhodobé pronájmy


S vládou se naopak obce shodly na zprůhlednění mnohdy problematických dlouholetých pronájmů. Příklad z Prahy - dvacetiletá smlouva na pronájem budovy pro úředníky v centru města, cena 4,5 miliardy. Časem se přitom ukázalo, že smlouva je nevýhodná a magistrát teď hledá způsoby, jak ji změnit. 

Nově by teď o dlouholetých pronájmech měli mít šanci kromě radních za zavřenými dveřmi rozhodovat taky zastupitelé na veřejném jednání. „Oceňuji, že je tam dána větší úloha, větší role, větší zodpovědnost, větší pravomoc zastupitelstvu jako takovému,“ komentuje to Pavel Kováčik z KSČM. 

A jaké další změny novela přináší? Jde hlavně o povinné zveřejňování některých smluv. Zákon má radnice přinutit, aby jejich obsah daly na internet nejpozději do 15 dnů od doby, co byla smlouva uzavřená. Veřejnosti mají být běžně dostupné taky výstupy z jednání rady obce i kraje. Lidé by se měli na internetu dočíst i to, jak každý zastupitel pro konkrétní návrhy hlasoval. Každá radnice má mít navíc i svůj vlastní etický kodex. Jeho obsah i sankce za porušení ale vláda ponechá na jednotlivých radnicích.