Drábek se chystá na policii, bude vypovídat v případu Šišky

Praha - Odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek bude v pátek na policii vypovídat v případu svého bývalého prvního náměstka Vladimíra Šišky. Oznámil to v pořadu Partie na TV Prima Family. Je obviněn společně s dalším vysokým úředníkem z podplácení. Firmě OKsystem měli nabízet stomilionovou zakázku, pokud stáhne svou stížnost u antimonopolního úřadu.

Zdroj: ISIFA/Martin Divíšek/Internet Autor: Vojtěch Rejl

Bývalý Drábkův náměstek Vladimír Šiška a bývalý ředitel odboru informatiky na ministerstvu práce Milan Hojer podle obvinění nabídli firmě OKsystem, která pro resort zajišťovala informační systémy pro oblast dávek či nezaměstnanosti, přidělení stomilionové zakázky. Výměnou za to měla společnost stáhnout svoji stížnost k antimonopolnímu úřadu na způsob, jakým ministerstvo pořídilo od jiné firmy systém pro výplatu sociálních dávek.

Drábek tento týden oznámil, že kvůli kauze skončí ke konci října ve funkci ministra. Dnes zopakoval, že se ničím neprovinil a že z případu vyvodil svoji politickou zodpovědnost. Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg serveru iDNES.cz řekl, že podle jeho názoru může tato kauza ovlivnit výsledek TOP 09 ve volbách, a to spíše negativně. „Přičemž doufám, že lidé také zjistí, že se pan ministr Drábek zachoval opravdu výjimečně čestně,“ podotkl Schwarzenberg.  

Audit zakázek na ministerstvu, po kterém volají opoziční strany, podle Drábka není třeba, protože se blíží několik měsíců naplánovaná kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. Interní audity pak podle ministra na MPSV fungují.

Šišky se zastal: „Já věřím tomu, že se nedopustil záměrně nějakého nečestného nebo protiprávního jednání. Jestli udělal nějakou taktickou chybu při vyjednávání, to samozřejmě vědět nemohu, protože jsem u toho jednání nebyl,“ uvedl Drábek. Podle jeho informací nejednal Šiška o nové zakázce, ale o dodatku k platné smlouvě na příští rok.

O nástupci Drábka se podle něj bude mluvit poprvé na předsednictvu TOP 09 v úterý. Odstupující minstr si myslí, že v úterý jeho straničtí kolegové najdou dohodu nad tím, zda se má jednat o straníka, či o nestraníka.