Úspěšní studenti se učitelům vyplatí

Praha - I na desítky tisíc korun navíc si mohou přijít učitelé, jejichž studenti jsou úspěšní v soutěžích. Peníze rozděluje ministerstvo školství  - v programu Excelence středních škol má 20 milionů korun. Loni získalo z programu peníze na odměny pro učitele necelých tři sta škol, letos už jich bylo přes pět set.

Adam Heinrich si na gymnáziu postavil vlastní mobil. Uspěl s ním doma i v zahraničí. Od evropského patentového úřadu získal cenu a škola zase peníze navíc pro jeho učitele. „Mendelovo gymnázium dostalo skoro tři sta tisíc na odměny pro pedagogy,“ říká ředitel gymnázia Petr Pavlíček.

Ještě více, dokonce nejvíce ze středních škol, přes tři sta tisíc korun, ale získalo za jiné studenty pražské Gymnázium Arabská. „Žáků máme šest set a je pravda, že všechno tohle vybojovalo asi dvanáct studentů,“ uvedla Zdeňka Hamhalterová, ředitelka.

Jedním z nich byl i žák učitelky chemie Ivany Loužecké - zazářil v celostátní chemické olympiádě. „Literaturu jsem mu půjčovala, tipy na literaturu jsem mu dávala, různé kurzy, akce, strávila jsem s ním nějaký čas v laboratoři,“ říká. Student byl druhý a profesorka dostala desítky tisíc korun navíc. Dobré umístění v soutěžích nese školám body a co bod, to zhruba osm tisíc korun pro učitele.

„Není umění připravit někoho, kdo má talent od pánaboha, ale naším cílem je, aby se učitelé věnovali i žákům, kteří mají potenciál, ale není u nich ten talent tak evidentní,“ říká Michal Urban, ředitel odboru pro mládež MŠMT. Šanci přitom mají všichni učitelé - nejen ti z gymnázií, ale třeba i z učilišť.