Metanolová aféra: Policie zadržela dalšího dodavatele

Semily - Policisté ve spolupráci s celníky zadrželi pravděpodobného dodavatele toxického alkoholu na Semilsko. Zajistili u něj více než 3 000 litrů lihovin s metanolem. Již dříve policie obvinila několik desítek lidí; dva muže pak považuje za původce celé aféry. Ta vypukla před měsícem. Na otravu metanolem zemřelo v Česku dosud 28 lidí. 

Muži podezřelému z dodání jedovatého alkoholu na Semilsko hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti až pět let vězení. Je vyšetřován na svobodě, soud návrh na vazbu zamítl. Podle zjištění kriminalistů získával muž závadný alkohol z Moravy. „Podařilo se nám ve spolupráci s celníky zadokumentovat a potvrdit přímé vazby na dodavatele alkoholu ze Zlínska. S ohledem na tyto souvislosti předali semilští policisté spisový materiál kolegům do Zlína,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

V Libereckém kraji se s otravou metanolem léčil zatím jediný člověk. Více než týden byl v jilemnické nemocnici 36letý muž z Libštátu, vyvázl bez trvalých následků. Jedovatý alkohol pocházel právě od zadrženého pětačtyřicetiletého dodavatele. Při domovní prohlídce u něj objevili 6 158 litrů alkoholu, který nebyl řádně označen. Laboratorní testy následně ukázaly, že metanol ve smrtícím množství je zhruba v polovině lihovin. „Byly opatřeny zřejmě falzifikáty etiket Vodky a Tuzemáku,“ dodala Suchánková. Obsah v šestilitrových barelech dosahoval až 23 procent metanolu. 

Celníci na jednu větev nelegálního obchodu s alkoholem přišli při vyšetřování distribuce neznačených cigaret, do níž byl zapleten i zadržený dodavatel toxického alkoholu. „Vyšetřovali jsme ho od července. Kauza metyl zásah proti němu urychlila. Při šetření jsme zjistili, že by mohl nelegálně obchodovat i s alkoholem,“ uvedla mluvčí pražského celního ředitelství Martina Kaňková. 

Dvojici považované za původce metanolové aféry - zadržené již dříve - hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Policie muže viní z toho, že úmyslně v Opavě namíchali jedovatou směs a přes distributora alkoholu ze Zlínska ji uvedli do oběhu. Policie kromě těchto aktérů obvinila i menší distributory a prodejce, dohromady tak trestnímu stíhání čelí několik desítek lidí. 

Případy otrav se rozšířily do devíti krajů. Desítky lidí byly hospitalizovány, někteří budou mít doživotní následky, zejména poškozený zrak.