Kongres ODS proběhne první listopadový víkend v Brně

Praha – Podzimní kongres ODS, kde budou členové volit předsedu strany a další členy vedení, se odehraje 2. až 4. listopadu v Brně. Rozhodl tak předseda strany Petr Nečas. Kongres, který může být klíčový i pro další osud vlády, se tak bude konat tři týdny po krajských a senátních volbách. Těsně před ním by měla sněmovna rozhodovat o klíčovém daňovém balíčku, který část poslanců ODS nepodpořila a Petr Nečas pak s jeho schválením spojil další pokračování vlády.

Podle informací z ODS bylo zřejmé, že Nečas po víkendových volbách nechá určitý čas na jednání o krajských koalicích. Z možných termínů se tak nakonec přiklonil spíše k dřívějšímu konání kongresu. Dějištěm posledních kongresů ODS byla Praha, nyní Nečas zvolil jihomoravskou metropoli. 

Nečas půjde na kongres v podstatně složitější pozici než po volbách v roce 2010, kdy už měl jako volební lídr prakticky zajištěnu vládní koalici vedenou ODS. Kromě střetu s kritiky, jejichž reálná síla ve straně se ukáže až v následujících týdnech, se musí připravit na změny na postech svých místopředsedů.   

Zájem o místopředsednické křeslo už dal najevo ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. V dnešním Interview ČT24 uvedl, že proti Nečasovi kandidovat nechce - jeho kandidaturu na post předsedy strany prý podporuje. „Já bych se rád podílel na řízení strany buď z pozice 1. místopředsedy, nebo místopředsedy,“ uvedl ministr.

Znovu chce do vedení kandidovat první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Další z nynějších místopředsedů zatím nedali najevo, zda se pokusí své funkce obhájit. Se svým rozhodnutím čekají většinou na vývoj ve svých regionech a víkendové volby. Do vedení ODS chce kandidovat i Nečasův kritik poslanec Boris Šťastný. V ODS se hovořilo také o pražském primátorovi a Nečasově spojenci Bohuslavu Svobodovi.