Případ závadné vakcíny. Zdravotnické instituce spolu příliš nemluví

Praha – Ne nedostačující komunikaci mezi zdravotnickými institucemi upozornil případ závadné šarže dětské hexavakcíny. Státní ústav pro kontrolu léčiv o jejím stažení kvůli obavám z možné kontaminace informoval už v pondělí, k některým pediatrům se ovšem tato zpráva dostala až dnes. Vakcínou přitom denně očkují děti proti obrně, tetanu a dalším čtyřem nemocem. Lékaře měly informovat krajské úřady, k tomu ale v některých případech nedošlo.

Firma GlaxoSmithKline, která jako jediná dodává tuto kombinaci látek v jednom očkování, totiž zjistila, že se Infanrix Hexa vyráběl v mikrobiologicky závadném prostředí a je proto možné, že došlo k její kontaminaci.

Ve vakcíně samotné tedy nic závadného zjištěno nebylo, kvůli nevyhovujícím podmínkám při výrobě ji ale firma preventivně stáhla. „Nedošlo k ohrožení zdraví naočkovaných pacientů,“ upozornila Veronika Babicová Petláková ze SÚKL s tím, že danou šarži vyhodnotili jako nezávadnou, a to samé potvrdila i nezávislá laboratoř v Německu, která výrobek testovala před vstupem na trh. Vakcína je nyní dostupná v jiných, nedotčených šaržích.

Hexavakcína zahrnuje protilátky proti šesti vážným chorobám, a sice záškrtu, tetanu, černému kašli, přenosné dětské obrně, hepatitidě B a bakterii způsobující meningitidu. Očkování se v několika dávkách podrobují děti v prvním roce života. Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z letošního roku mohou rodiče, kteří nenechají své dítě naočkovat hexavakcínou, dostat pokutu.


Komunikační šum jako problém, který pediatři kritizují

Komplikované šíření zprávy o stažení tohoto léku ovšem upozornilo na systémové nedostatky v předávání informací. Ještě včera totiž někteří pediatři nevěděli, že danou šarži nesmějí používat. „Jsme svědky toho, že informace je od pondělka a dneska teprve ve středu se to někteří lékaři dozvěděli,“ upozornila předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) totiž lékaře neinformuje přímo, zdravotnická zařízení ani nijak neeviduje a nemá na ně žádné kontakty. „Informujeme na svých webových stránkách, zároveň tuto informaci předáváme pomocí systému rychlé výstrahy na krajské úřady, stejně tak do lékáren a dále distributorovi,“ doplnila mluvčí SÚKL Tereza Petláková.

V informování selhaly i pověřené kraje, resp. pražský magistrát. Jak totiž uvádí například pražská pediatrička Ivana Nulíčková, o stažení šarže hexavakcíny z trhu se dozvěděla v pondělí náhodou od kolegy. Kdyby měla čekat na zprávu od distributora, dva dny by očkovala zakázané vakcíny. „Včera navečer přišel e-mail a dneska nás informovali o tom, že ta vakcína je závadná. Myslíme si, že bychom se tyto informace měli dozvědět dřív.“

E-mail pracovně používá jen každý třetí dětský lékař

Podle pediatrů se tak nyní jasně ukázalo, že tento systém je pomalý a vyžaduje změnu. „Je potřeba, aby tady byl model, který by nezávisel na tom, jestli si pediatr ráno otevře webové stránky,“ dodává Cabrnochová. V Česku je 2 200 pediatrických ordinací, pouze necelá třetina dětských lékařů ovšem komunikuje e-mailem.

Zjednodušení nepřehledného systému se ale zatím nechystá. Pomoci by mohla až elektronizace zdravotnictví.