Dobeš už má výsledky auditu - kvůli registru padají hlavy

Praha - Ministr dopravy Pavel Dobeš odvolal kvůli problémům s registrem vozidel náměstka Ivo Tomana a také ředitele dvou odborů: šéfa odboru ICT a spisové služby Tomáše Kulmana a ředitele odboru provozu silničních vozidel Petra Musila. Všichni by měli ministerstvo opustit nejpozději koncem října. Důvodem pro odvolání jsou podrobné výsledky výsledky auditu, který dnes ministerstvo obdrželo.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

Audit provedla společnost Ernst&Young a ministerstvo chce jeho výsledky zveřejnit v příštím týdnu. Podle Dobeše z něj mimo jiné vyplývá, že za špatné fungování registru mohou také předchozí vedení ministerstva od roku 1998. 

Nový registr ministerstvo dopravy spustilo 9. července. Po zhruba hodině provozu ovšem systém selhal a od té doby se potýká se značnými problémy, několik dní nefungoval vůbec. Ještě po třech měsících systém obsahuje značné množství chybných údajů – nikdo navíc přesně neví, kolik jich je. Společnost ATS-Telcom minulý týden uvedla, že z databáze odstranila 800 tisíc chybných údajů – měla by tak být odstraněna většina těch nejzávažnějších chyb. Podle nejčernějších odhadů je ale i nadále v systému několik milionů špatných údajů. 

Podle ministerstva se ale chyby vyskytovaly i v předešlém systému, který spravovalo ministerstvo vnitra. Například registrační značka nesouhlasila v téměř 21 tisících případech a objevily se také duplicitní VIN kódy. 

Software pro nový registr stál 37 milionů korun, firma ATS - Telcom Praha zakázku získala od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru.