Námluvy skončily, KSČM a ČSSD kráčejí ke koaličnímu oltáři

Praha – Komunisté jsou po úspěchu ve volbách do krajských zastupitelstev připraveni jednat o programových koalicích na principu poměrného zastoupení. Ohlásil to jejich předseda Vojtěch Filip. Vyjádřil spokojenost nad tím, že strana potvrdila vzestup svých preferencí, a neskrýval příjemné překvapení z prvního místa Jiřího Dolejše v senátních volbách v Praze. Již před volbami sociální demokraté a komunisté avizovali vzájemnou ochotu ke spolupráci v případě úspěchu v krajských volbách, sociální demokraté chtějí už od pondělí jednat o krajských vládách.

Předseda KSČM je spokojen, že komunističtí kandidáti ve volbách do krajských zastupitelstev uspěli v dosud největší šíři politických stran a hnutí, které se v polistopadové historii o možnost řídit krajskou politiku ucházely. „To, že jsme v této šíři uspěli, je podle mého soudu ukázka toho, že KSČM je vnímána jako moderní levicová strana, která má odborníky na svém místě a je schopna čelit korupci v České republice a řešit problémy, které Českou republiku provázejí,“ dodal.

Na závěrečné tiskové konferenci Filip informoval, že stranické vedení na večerní poradě rozhodlo, že komunisté ve vítězných krajích osloví všechny politické strany a předloží jim hlavní principy svého programu.

Vzestup preferencí KSČM tam, kde už měli zastoupení ve vedení krajů, v Moravskoslezském a Karlovarském kraji, svědčí podle Filipa o tom, že voliči hodnotí práci komunistů pozitivně a že nejde jenom o protestní hlasy proti současnému vládnutí pravicové koalice.

Vojtěch Filip:

"Dispozice vyjednávacích týmů je jasná. Dodržovat princip programových koalic a poměrného zastoupení v krajských institucích… Cítím větší tíhu odpovědnosti za to, co se v České republice bude odehrávat. Pocit vítězství zatím nemám, stále sčítáme hlasy."


Sociální demokraté oznámili, že jsou připraveni začít jednání o krajských vládách už dnes večer. „Naše strategie je jasná, programové koalice a dodržení principů poměrného zastoupení,“ reagoval na to předseda komunistů.

ČSSD strojí rudou svatbu

Rudý sňatek na večerním brífinku připustil i předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. „Sociální demokracie má se spoluprací s komunisty zkušenost. Koalic pravděpodobně přibude,“ konstatoval šéf ČSSD s odkazem na dosavadní vlády.

ČSSD slovy svého předsedy také otevřeně připustila menšinovou celostátní vládu opřenou o hlasy komunistů. „Pokud jde o debatu o bohumínském usnesení, v tuto chvíli pro ni nemáme důvod. Na budoucím sjezdu v Ostravě budeme debatovat o variantě menšinové vlády sociální demokracie s KSČM.“

Video Povolební brífink KSČM
video

Povolební brífink KSČM