Sobotka vyzval šéfy ze severu k rezignaci, ten ústecký odmítá

Praha – Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka vyzval šéfy stranických organizací v Libereckém a Ústeckém kraji, aby v reakci na výsledky krajských voleb rezignovali na své předsednické funkce. Předseda ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek výzvu Lidového domu vyslyší, naopak šéf ústecké ČSSD Arno Fišera rezignaci odmítá. V prvním zmíněném kraji sociální demokraty porazili Starostové pro Liberecký kraj, ve druhém potom KSČM.

V Ústeckém kraji porazili ČSSD komunisté a v Libereckém kraji místní seskupení Starostové pro Liberecký kraj. ČSSD v obou krajích výrazně propadla a ztratila víc než polovinu voličů. V roce 2008 jí v Ústeckém kraji dali 32,8 procenta, letos jen 16,1, v Libereckém spadla z 34,7 procenta na 16,9 procenta.

„Je důležité, aby sociální demokraté v Libereckém a Ústeckém kraji vyvodili osobní zodpovědnost z volební porážky, kterou tam sociální demokracie utržila,“ uvedl dnes v Otázkách Václava Moravce předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dodal, že za kandidátky odpovídají tamní organizace sociální demokracie a ty také nesly čtyři roky odpovědnost za vedení příslušných krajů.

Bohuslav Sobotka:

Bohuslav Sobotka"Očekávám, že dojde k zásadní personální obměně ve vedení obou těchto krajských organizací a sociální demokraté jak v Liberci, tak v Ústí nad Labem budou muset znovu velmi intenzivně pracovat na tom, aby znovu získali důvěru občanů."


Šéf z Liberce odstoupí, šéf z Ústí vzdoruje

Předseda krajské organizace ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek v reakci na Sobotkovu výzvu uvedl, že rezignovat chtěl bez ohledu na přání Lidového domu, a učiní tak na nejbližším zasedání krajského výboru strany. Výbor nejspíš svolá na čtvrtek. Případného nového předsedu ale může zvolit až krajská konference, která je naplánovaná na leden příštího roku.

Předseda ústecké ČSSD Arno Fišera rezignaci odmítá. „Můžu si myslet, že je to něčí potřeba hledat viníky za celkově slabší výsledek ČSSD. Taky to může být odveta za to, že jsme pana Sobotku při volbě předsedy nepodporovali,“ řekl Fišera. Rezignovat se nechystá. „Nevidím k tomu důvod a ani žádný smysl takového kroku, za dva měsíce máme krajský sjezd,“ dodal.

Důvody propadu? Klientelismus a ROP

Podle Sobotky stály za volebním propadem ČSSD v severočeských krajích mocenské koalice s jindy opozičními občanskými demokraty. „Naši voliči jsou citliví i na to, pokud existuje spolupráce ODS a sociální demokracie, která ústí do klientelistických vazeb, a jasně to dali najevo zejména v Ústeckém kraji a myslím si, že sociální demokracie z toho musí vyvodit jasné závěry,“ konstatoval šéf strany.

ČSSD na Ústecku poškodila také aféra Regionálního operačního programu Severozápad; kvůli pochybám nad rozdělováním evropských dotací zde byl zatčen i náměstek končící sociálnědemokratické hejtmanky Jany Vaňhové Jan Kouda, který přitom byl dvojkou na stranické kandidátce právě pro krajské volby.