Pojarovými filmy chce ministerstvo uctít památku vzácného autora

Praha – Přímo na ministerstvu kultury, případně v pražském kině Ponrepo, hodlá ministerský úřad uctít památku zesnulého režiséra Břetislava Pojara. Jde zatím jen o návrhy, přesná podoba akce zůstává předmětem jednání. Tvůrce známých a oblíbených animovaných filmů, jako byl třeba cyklus Pojďte pane, budeme si hrát, zemřel v pátek ve věku 89 let.

Právě Pojarovy snímky, ceněné nejen v Česku, ale i ve světě, by podle ministerstva nejlépe přiblížily zesnulého režiséra a scenáristu. „Můžeme připravit velkou projekci na ministerstvu nebo retrospektivu jeho snímků v Ponrepu,“ řekla mluvčí úřadu Markéta Ševčíková. „Určitě zašleme i klasickou oficiální kondolenci, ale v případě pana Pojara bychom chtěli udělat něco navíc. Byl to mimořádný filmař,“ doplnila.

Podle Pojarova kolegy Michala Podhradského by chtěli režisérovi známí a přátelé uspořádat větší pietní akci, ale musejí se nejprve dohodnout s Pojarovou rodinou žijící v cizině a s akademickou obcí. Datum režisérova pohřbu zatím oznámeno nebylo.

Animátor Michal Podhradský

„V jeho tvorbě je hlavně oceňován jeho humanismus, který není v zahraničních animovaných filmech tak častý.“


Břetislav Pojar zemřel v pátek večer v Praze, podle Podhradského náhle, prý se cítil dobře. „Ještě jsme tento týden stihli s řadou jeho studentů oslavit jeho devětaosmdesáté narozeniny,“ uvedl animátor. „Odešla naprosto zásadní postava českého loutkového filmu, která spolu s Jiřím Trnkou dávala filmu obličej,“ dodal pro ČT. Animátor Jan Bubeníček vyzdvihl v porovnání s široce epickým zpracováním Jiřího Trnky a dalších dobových autorů Pojarovu schopnost vnést do loutkové tvorby zkratku, švih a humor.