Nový zákoník: 10 let opuštěný dům může připadnout státu

Praha – Opuštěné domy bez zájmu svých vlastníků jsou často zdrojem hádek kvůli nelichotivému vzhledu. V budoucnu by podle nového zákoníku mohly tyto budovy připadnout státu, který s nimi může naložit podle svého. Od roku 2014 bude moci majitel o nemovitost lehce přijít, pokud se o ni deset let nebude starat. Dlouhodobě zanedbané domy by tak mohly přes stát například putovat do vlastnictví obcím. Na novinky upozornilo Právo.    

Právníci ale upozorňují, že plánované nařízení má řadu faktických mezer. Není například dosud jasné, od jaké doby se desetiletá lhůta stanoví. Prokázat majitelům, že o svoji nemovitost nedbali, prý také nemusí být jednoduché. Podobných domů jsou přitom tisíce po celé republice. Dva nenápadné paragrafy jim mohou vrátit život – nebo ho naopak rychle ukončí.

Po uplynutí deseti let bez zjevného zájmu o majetek bude muset právě vlastník dokázat, že tak neučinil. Dají se přitom očekávat složité soudní pře. Aby dům majiteli zůstal, ale stačí poměrně málo. „Postačí, pokud se stará právně, například pokud řádně hradí daň z nemovitosti nebo pokud nemovitost pronajímá a podobně,“ nastínil náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Ruiny v Ústí nad Labem
Ruiny v Ústí nad Labem

Své o konfliktech kvůli zanedbaným budovám by mohli vyprávět například v Ústí nad Labem. Vstupovat do bývalého hotelu Máj je životu nebezpečné, protože se o něj majitel více než deset let nestará. Podobné starosti mají v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Z dvanáct let prázdného domu už začínají odpadávat i kusy zdí.

V nedalekém Jáchymově se problém týká přibližně deseti domů. Zdejší starosta je ale z novinky rozpačitý. Dekáda je prý příliš dlouho, a i kdyby obec poté domy získala, jejich demolice by spolkla tříletý rozpočet obce, o rekonstrukci nemluvě. „Myslím, že by měly následovat další kroky a ty náklady spojené s demolicemi by se měly po vlastnících vymáhat,“ dodává starosta Bronislav Grulich.