Podezřelí z vraždy Vytopila jsou příčetní

Brno - Pokud Filip Onderka a jeho bývalá manželka Radka Pojerová zavraždili někdejšího místostarostu Brna-Židenic Aleše Vytopila, byli podle psychologů natolik při smyslech, že věděli, co činí. Osobnosti obou jsou dost komplikované. Mají agresivní a narcistické sklony. Onderka se při vyšetření srovnával s vězněm Jiřím Kajínkem, odsouzeným za vraždy, Pojerová má zase tendenci řešit konflikty agresí a také zbraní. Vyplynulo to z dnešních výpovědí psychiatrů Petry Sejbalové a Miroslava Petržely u krajského soudu v Brně. Proces pokračuje příští pátek.

Na rozbor osobností obou obžalovaných potřeboval soud celé dnešní dopoledne. Znalci se shodli, že pokud dvojice vraždila, mohly být hře tři motivy: boj o dítě, msta a peníze. Nejvíce se mluví o sporu o to, kdo bude vychovávat jedenapůlroční dceru Vytopilovy milenky Pavly Antalové a Filipa Onderky. Chtěl si ji osvojit Vytopil, ale i Pojerová, jež Onderkovi pomáhala s hlídáním holčičky. Dále mohlo jít Onderkovi o to, „triumfovat nad sokem v lásce“ Vytopilem. Pojerová Onderku podle znalců miluje, je agresivní, vyvolává spory, má tendenci je řešit se zbraní a hájí Onderkovy zájmy. Na klíčích prý nosila kulku, která ukončila Vytopilův život. Údajně zasáhla jeho lebku, z níž ji pachatelé vyjmuli. „Pokud jde o smrtící kulku, je pro ně symbolem lásky a trofejí,“ uvedl znalec.

Třetím motivem by mohly být peníze. Vytopilův bratr Jiří soudu ve čtvrtek řekl, že po jeho sourozenci zbylo podezřele málo peněz. Někteří ze svědků se domnívají, že Vytopila si trojice Antalová, Onderka a Pojerová vytipovala, aby ho připravila o úspory. Prý běžně disponoval s částkou přes milion korun. Vytopil trpěl tím, že nemůže mít děti, tak se rozhodl, že bude pečovat o syna a dcerku Antalové.

Popis osobností obou obžalovaných byl složitý. Pojerová je bývalá prostitutka a kartářka. Má na zádech vytetovanou kobru, tedy symbol moci, přesto se pokusila o sebevraždu, a to tak, že si nůžkami na nehty velmi brutálním způsobem otevřela ruku a pak tepnu. Podle znalců by takovýto člověk patrně neměl potíže s oddělování hlavy od těla oběti. Nadužívala sedativa, antidepresiva a hypnotika. Rozhoduje se, stejně jako Onderka, podle emocí, ne podle racionální úvahy. Vyhledává střety.

Onderka trpí nedostatkem ohleduplnosti, má pocit vlastní výjimečnosti, je citově závislý na svých partnerkách. Měl potíže s drogami i hrou na automatech. Po vraždě Vytopila se k němu místostarostova milenka, také bývalá prostitutka, vrátila. Teprve později byl Onderka s Pojerovou obviněn z Vytopilovy vraždy.

Místostarosta byl zastřelen loni v září v brněnském Mariánském údolí. Pachatelé jeho tělo odvezli k Ivančicím a tam jej pohřbili v lesíku, poté co oddělili hlavu. Ta se dosud nenašla. Pojerová hází vinu na Onderku, Onderka na Pojerovou. Oběma hrozí až 18 let vězení. Psychologové upozornili na to, že pokud se prokáže jejich vina, je resocializace dvojice, tedy její návrat do společnosti, téměř nemožná.