Češi v syrské misi OSN: Život nám zachránilo obrněné auto

Praha – Konflikt v Sýrii zažili na vlastní kůži i dva Češi, kteří do země přijeli v rámci mise OSN. Marcel Hrabal a Miroslav Adam byli jako pozorovatelé od dubna do konce srpna v okolí měst Hamá a Homs. Válka v Sýrii je podle nich běh na hodně dlouhou trať. Za nejhorší zážitek považuje Adam pohled na zmasakrované obce. Za službu ve válečné oblasti dnes muži dostali vyznamenání. Česká armáda má nyní v misích OSN pět vojáků, jako pozorovatelé jsou v Kosovu, Afghánistánu a Kongu.

Oba Češi jezdili se svými kolegy jak mezi vládní jednotky, tak mezi povstalce. Měli zjišťovat informace o humanitární situaci a dohlížet na dodržování šestibodového mírového plánu Spojených národů. Jedinou jejich ochranou byly neprůstřelné vesty, přesto se auta OSN stala několikrát terčem útoků, při kterých jim šlo i o život. Z deseti obrněných vozidel jednotka v palbě o čtyři přišla. „Jenom díky tomu, že byla obrněná, tak jsme přežili, ta auta byla prostřílená. Je těžké určit, kdo po nás střílel,“ řekl ČT Marcel Hrabal. Nemyslí si ale, že by některá ze stran konfliktu chtěla střílet na příslušníky pozorovatelské mise OSN. „Spíše jsme byli ve špatnou dobu na špatném místě,“ uvedl.     

Ani jedna z bojujících stran nedodržuje žádná pravidla

Válka v Sýrii trvá 19 měsíců, zahynulo v ní přes 33 tisíc lidí. Podle Hrabala ale k nějakému brzkému vyřešení konfliktu určitě nedojde: „V Sýrii je to běh na dlouhou trať… Prezident Bašár Asad má pořád silnou pozici v Sýrii, má za sebou silnou armádu a opozice je silně roztříštěná. Takže si nemyslím, že by se tento konflikt v brzké době vyřešil nějakými silovými prostředky.“

Úspěch nepřinesla ani samotná mise, která nakonec skončila kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí se nyní pokouší dohodnut příměří pro blížící se 4denní muslimský svátek. V Damašku jedná s představiteli syrského režimu. V zemi ale pokračují těžké boje, armáda bombarduje města, která kontrolují povstalci. Podle opozice už byly použity i tříštivé bomby.

Šestice mezinárodních pozorovatelůMise OSN v Sýrii skončila 20. srpna. Její šéf generál Babacar Gaye prohlásil, že ani jedna ze stran bojujících v Sýrii nechrání civilisty. Mise vznikla v dubnu na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN s úkolem pomoci realizovat mírový plán bývalého zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana. Plán zůstal jenom na papíře a pozorovatelé, jichž mělo být podle původního mandátu 300, nemohli svůj úkol kvůli násilí plnit.