Pětice pražských úředníků míří kvůli opencard před soud

Praha - Městské státní zastupitelství v Praze obžalovalo pět úředníků z pražského magistrátu v kauze Opencard. Obžaloba se týká mimo jiné porušování pravidel při správě cizího majetku. Pětice lidí podle žalobce zvýhodnila jednu firmu ve třech zakázkách, jedna z nich byla údajně předražená o nejméně 67 milionů korun.

Podle žalobkyně Jany Hercegové se obžaloba týká pracovníků magistrátu z pozic ředitele odboru, vedoucího oddělení a z hodnotící komise. „Při zadávání veřejných zakázek týkajících se dodání a řízení projektu Opencard zvýhodnili předem vybranou jednu firmu, které přidělili tři veřejné zakázky,“ sdělila. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) odmítl obvinění svých bývalých podřízených komentovat.

„Zakázka za 800 milionů byla vypsána na míru jedné firmě, ta firma se jmenuje Haguess. Překvapuje mě spíše, že policie v tomto případě neobvinila žádné politiky,“ uvedl Jaroslav Spurný z časopisu Respekt.


Jedna ze zakázek byla údajně předražená o více než 67 milionů korun. Zbylé dvě získala stejná firma v rozporu se zákonem. „Předmětem obžaloby jednoho z obviněných je i úmyslné nevymáhání sjednané smluvní pokuty od vybrané firmy ve výši přesahující šest milionů korun,“ dodala Hercegová.

Protikorupční policie navrhla obžalobu v první polovině srpna. Podle detektivů uzavřeli lidé, kteří byli odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky, pro Prahu nevýhodné smlouvy. Policisté úředníky podezírají z toho, že v rozporu se zákonem vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která však nesplnila podmínky zadávací dokumentace.

Detektivové údajně stíhají bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka, který smlouvu podepsal. Prý podezírají také vedoucího projektu Jiřího Chytila, Ladislava Kendíka, Miroslava Čadského a dalšího pracovníka odboru informatiky. Muži byli členy hodnotící komise, která firmu vybrala.

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt Opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek. V jeho počátcích uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých médií byly zakázky přidělovány stejným firmám napojeným na známé pražské podnikatele.

Video Reportáž Terezy Stárkové
video

Reportáž Terezy Stárkové