Policejní školy končí

Praha - Ministerstvo vnitra definitivně potvrzuje útlum činnosti vyšších policejních škol. Ze šesti stávajících od nového roku tři školy skončí, a to v Praze, v Brně a v Jihlavě. Právě jihlavská škola jako jediná v zemi připravovala dopravní policisty.

„Skončí tady odborníci, kteří se podíleli na vybudování systému kurzů pro dopravní policii,“ uvedla Jaroslava Lišková, která 21 let vychovávala v Jihlavě policejní specialisty. Nyní dostala výpověď. Spolu s ní musí z vyššího policejního školství kvůli škrtům v rozpočtu odejít dalších 245 lidí. Ministerstvo vnitra chce zrušením tří škol ušetřit především na platech 115 milionů korun ročně. 

Sadecký: Kvalita policie se rapidně zhorší

Podle odcházejícího ředitele se s koncem škol radikálně zhorší kvalita policie. „Největší chybou je, že byla řada specialistů nucena odejít, protože pro ně policie nemá absurdně v této době uplatnění. Na druhé straně se přijímají noví policisté, kteří nemají žádné zkušenosti,“ řekl Zdeněk Sadecký, odcházející ředitel Vyšší policejní školy Jihlava.

Ministerstvo vnitra se brání. „Ta optimalizace byla navrhovaná tak, aby zůstala zachovaná kvalita policejního vzdělávání,“ reagoval jeho mluvčí Vladimír Řepka. 

Jen v posledních 5 letech stát do oprav budov jihlavské školy investoval 31 milionů korun. Co s nimi bude dál, zatím nikdo přesně neví. Ministerstvo tvrdí, že mají dál sloužit policii. „O prodeji lze uvažovat pouze v případě budovy zámeček, ale to je zatím otázka velmi předčasná,“ komentoval Řepka. Například o internát se už ale podle informací ČT ucházejí někteří jihlavští podnikatelé. Chtěli by ho přebudovat na luxusní byty. 

Další vyšší policejní školy jsou v Holešově, Pardubicích a Praze.