Řídil opilý, přesto nebyl potrestán

Jeseník – Případy řidičů, kteří nadýchají při policejní kontrole více než jedno promile alkoholu, míří k soudu, kde jim teoreticky hrozí vyšší trest než ve správním řízení. Případ řidiče z Jesenicka ale dokazuje, že tomu může být i naopak. Státní zástupce má totiž, na rozdíl od radnic rozhodujících o přestupcích a řízení s menším množstvím alkoholu v krvi, možnost případ zcela odložit.

Dvaatřicetiletý muž z Jesenicka, kterému teď státní zástupkyně řidičský průkaz vrátila, nadýchal jeden a půl promile alkoholu při přeparkování auta o pár set metrů dál od restaurace, ve které zrovna popíjel. Muž se hájil tím, že vozidlo musel odstavit, protože mu jiný host restaurace vyhrožoval jeho poškozením. K tomu přihlédla státní zástupkyně, podle níž byl muž, který byl do té doby trestně bezúhonný a řízením se navíc živil, ve výjimečné situaci. Státní zástupkyně tak případ podmíněně odložila. To znamená, že muž nejenže nezaplatí pokutu, dostane dokonce zpět i řidičský průkaz.

Muži přitom hrozila pokuta až 50 000 korun a odebrání řidičského průkazu na jeden rok. Policie varuje, že podobných případů přibývá a řidiči se v trestním řízení dokážou trestu vyhnout. Policisté i BESIP proto chtějí situaci probrat se státním zastupitelstvím, navrhují, aby trest byl minimálně stejný, jako u řízení s menším množstvím alkoholu v krvi.