Metanol zchvátil dalšího člověka

Olomouc - Fakultní nemocnice v Olomouci přijala v noci osmačtyřicetiletého muže z Prostějova, u něhož lékaři diagnostikovali otravu metanolem. Stav sedmé oběti metanolu v kraji je stabilizovaný. Kvůli otravě toxickým alkoholem je od pondělního odpoledne hospitalizovaný také stejně starý muž v Prostějově. Podle mluvčí skupiny Agel Hany Szotkowské oba muži popíjeli o víkendu spolu.

„Muž k nám byl přivezen v noci z prostějovské nemocnice, jeho stav je stabilizovaný. Po celou dobu je při vědomí, léčíme ho kontinuální dialýzou a podáváním etanolu. V jeho případě šlo o těžkou otravu, v krvi měl 2,46 promile metanolu,“ konstatoval mluvčí FN Egon Havrlant. Lékaři zatím u pacienta neshledali známky trvalého poškození zdraví, nelze je zatím ale ani vyloučit.

Stav stejně starého muže, který je od pondělí hospitalizován v Prostějově, se zlepšil. „Muž je mimo ohrožení života. Podle něj se mu i mírně zlepšil zrak. Přesto ještě dnes zůstane na oddělení ARO,“ uvedla Szotkowská. Podle ní muž policii řekl, že o víkendu popíjel s kolegou. Díky tomu policie ještě v pondělí večer druhého muže vypátrala a předala do péče lékařů.

Zda muži popíjeli alkohol v restauraci, nebo doma ze zakoupené láhve, policie nesdělila kvůli probíhajícímu vyšetřování. „Kde a v jakém množství muži alkohol konzumovali, je předmětem dalšího šetření. Znovu upozorňujeme veřejnost, aby při konzumaci tvrdého alkoholu byla velmi opatrná. Je nutné důsledně prověřit zdroj, ze kterého alkohol pochází,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Další případ otravy metylalkoholem se v Olomouckém kraji objevil po více než měsíci. Všechny dosavadní případy otrav byly z Přerovska. Metylalkohol má v regionu na svědomí čtyři lidské životy. Otravu smrtícím jedem přežila pouze dvaapadesátiletá žena z Brodku u Přerova. Policistům řekla, že pila Švestkovou vodku Ostravské likérky. Firma tohoto jména ale neexistuje. Otravu metylalkoholem naopak neprokázala pitva třiašedesátiletého muže z Kojetína na Přerovsku, který byl nalezen v polovině září na přerovském nádraží.