Dva muži připravili stát při obchodu s povolenkami o 378 milionů

Praha - Protikorupční policie obvinila dva muže ze zkrácení daně při obchodování s emisními povolenkami, při němž státu údajně vznikla škoda 378 milionů korun. V případě odsouzení oběma hrozí až deset let vězení, uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podezřelí jako zástupci jedné obchodní společnosti měli emisní povolenky koupit v roce 2010 od dvou českých firem a následně je prodat další společnosti. Podle mluvčího ve skutečnosti tyto povolenky nekupovali v Česku, ale od zahraniční firmy za cenu bez daně z přidané hodnoty. Daň ovšem odváděli údajně z rozdílu mezi cenou za fiktivní nákupy v ČR a následnou prodejní cenou, nikoliv tedy za skutečně provedený obchod. „Jednalo se o smyšlené transakce prováděné s úmyslem záměrně snížit daňovou povinnost,“ prohlásil mluvčí.

České firmy, od kterých měli obvinění povolenky nakupovat, navíc nebyly podle zjištění kriminalistů zapsány v rejstříku obchodování s emisními povolenkami.

Policisté v rámci trestního řízení obviněným zajistili nemovitosti za 11 milionů korun a z jejich bankovních účtů 100 000 eur (zhruba 2,5 milionu korun) a několik set tisíc korun, doplnil Ibehej.