Správní rada VZP schválila plat novému řediteli

Praha - Správní rada VZP zasedla poprvé pod vedením nového šéfa a náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska. Rada schválila plat novému generálnímu řediteli Zdeňku Kabátkovi, měsíčně bude pobírat 225 tisíc korun. Opozice se při hlasování převážně zdržela. 

Stejný plat jako Kabátek měl Pavel Horák, který se na listopadovém jednání správní rady k 1. prosinci funkce vzdal. Podobně jako Horák by Kabátek měl navíc dostávat i roční odměnu, která může dosáhnout až šestinásobku platu, tedy 1,35 milionu korun. Kabátek dosud pracoval jako ředitel odboru na ministerstvu zdravotnictví.

Pro srovnání:

Základní plat premiéra činí nyní 150 100 korun, plat prezidenta pak 186 300 korun. K tomu ale dostávají náhrady (poslanci mohou dostat až 39 400 korun, premiér 19 200 korun a prezident 173 300 korun).

Podle informací Práva z června letošního roku je manažerů, jejichž roční příjmy překračují 1,8 milionu korun (což odpovídá měsíčnímu příjmu 150 000 korun), v tuzemsku celkem 112. Vedou 27 společností, ve kterých má stát vyšší než třetinový podíl. Jedná se o ČEZ, ČSA, ČEPRO, České dráhy, Lesy ČR, Řízení letového provozu či Českou poštu. Ministerstvo financí ale přesnou výši jejich platů nezveřejňuje - mimo jiné i proto, aby je nepřeplatila konkurence.

„Pokud se podíváme na státní firmy nebo na firmy se státní účastí, tak si myslím, že odměna pana ředitele je zcela srovnatelná,“ komentoval výši platu šéfa VZP šéf správní rady Petr Nosek. 


Nosek: Nemocnice nemusejí mít kvůli smlouvám obavy

Jedním z ožehavých problémů nového vedení je teď uzavírání smluv. Ty totiž všem nemocnicím ke konci roku vyprší a většina ještě novou smlouvu podepsanou nemá. Novými dohodami se má nemocniční síť upravit - ministerstvo plánuje v příštích letech zrušit na šest tisíc akutních lůžek. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se už nechal slyšet, že do sporů pojišťoven a nemocnic o rušení lůžek nebude zasahovat.

Podle Noska Kabátek dnes správní radu informoval o tom, jak uzavírání smluv probíhá. Nemocniční zařízení prý nemusejí mít obavy - VZP má zájem smlouvy uzavřít v maximální možné míře, a i kdyby došlo k dohodám až v lednu, smlouvy budou mít účinnost od 1. ledna. 

Nové vedení má vytáhnout největší zdravotní pojišťovnu z dluhů a zajistit dost peněz na léčbu vážně nemocných pacientů.

Video VZP zasedá v novém složení jejího vedení
video

VZP zasedá v novém složení jejího vedení