Koho za Picka? Peake chce za prvního náměstka odborníka

Praha – Nástupce Vlastimila Picka v pozici prvního náměstka ministryně obrany nemusí mít nutně stranickou legitimaci. Uvedla to ministryně Karolína Peake (LIDEM) s tím, že prim má hrát kandidátova odbornost; svého prvního náměstka proto neshání výhradně na soupiskách politických stran. S premiérem Petrem Nečasem chce o personálních změnách ve vedení ministerstva jednat koncem týdne.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

„Nelovím primárně ve stranických vodách. Jde mi samozřejmě hlavně o odbornost na tuto pozici,“ uvedla Peake. Do jejího nástupu na ministerstvo na postu působil bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, nová ministryně ho ale ve čtvrtek k nelibosti Nečase i Hradu odvolala z funkce.

O Pickově nástupci chce ministryně nejprve jednat s předsedou vlády. „Typologii mám jasnou a ano, mám už nějakou představu i o jménech, ale jak říkám, první o tom budu mluvit s panem premiérem,“ řekla Peake. Svůj výběr kandidátů dále nespecifikovala. S Nečasem chce ministryně jednat i o tom, jestli její nový první náměstek povede tým vyjednávající o prodloužení pronájmu gripenů.

Peake po svém nástupu do čela silového resortu odvolala kromě Picka také šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a poradce ministra obrany Františka Šulce. Její kroky kritizovala opozice. Nad Pickovým odvoláním se pozastavil i prezident Václav Klaus. Další personální změny ve vedení resortu prý Peake nyní nechystá. Výjimkou je zrušení pozice náměstka pro akvizice, která nebyla obsazena. Se vznikem Národního úřadu pro vyzbrojování podle ní ztratila další smysl. „Byla to zbytečná duplicita,“ uvedla Peake.