Největší alkoholový úlovek v historii policie: 1,2 milionu litrů nelegálního lihu

Stojčín - Policie odhalila dosud největší sklad nelegálního lihu, který souvisí s kauzou kolem trestně stíhaného podnikatele Radka Březiny. Při prohlídce objektu bývalé cihelny ve Stojčíně na Pelhřimovsku našli celníci a policisté 1,2 milionu litrů nelegálního lihu. Sklad byl odhalen v rámci operace s krycím názvem SMOG, při které byl už koncem října zatčen právě Březina, jeho bratr Tomáš a dalších šest osob. Podle policie jde v případu o špičky lihové mafie, která pochází ze severu Moravy.  

„Na základě takto zjištěných skutečností bylo dvaačtyřicetiletému R. B. z Kostelce, který je již v souvislosti s tímto případem trestně stíhán, rozšířeno obvinění pro zvlášť závažný zločin Zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby dle ustanovení § 240 odst. 3 trestního zákoníku,“ uvedla policie na svém webu.

Nádoby s lihem byly zazděné, policie se k nim musela probourávat

Kriminalisté už v říjnu upozorňovali, že práce na případu zdaleka nekončí. Místo s nelegálním lihem odhalili 11. prosince: „V objektu bývalé cihelny byl zajištěn nelegální sklad, který je co do množství nalezeného lihu největším 'úlovkem' v historii Policie ČR.“ Líh byl uskladněn v plastových kostkách a kovových barelech. Celní úřad v Jihlavě předběžně vyčíslil škodu vzniklou zkrácením spotřební daně na přibližně 330 milionů korun.

Nádoby s lihem byly v objektu zazděné, policie se k nim musela probourávat. „Tak, jak byl líh uskladněn a profesionálně uschován, tak bych řekl, že to byla velmi sofistikovaná a organizovaná trestná činnost,“ uvedl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Předběžné výsledky získané odběrem vzorků podle mluvčí Celního ředitelství Brno Lady Temňákové prokázaly, že se jedná o 96procentní etanol, bez přítomnosti metanolu a denaturačních činidel.

Podle starosty Stojčína Jiřího Peltana patří objekt podnikateli Lubomíru Kaláčovi z Uherskohradišťska. „Měli jsme tušení, že se tam děje něco nekalého, ale neměli jsme důkazy, objekt je oplocený,“ uvedl starosta.

Šedá eminence na trhu s lihem

Březinu policie zatkla 25. října v Hotelu Lázně Kostelec. Detektivové tehdy v rámci zátahu s kolegy z ÚRN zadrželi celkem 8 osob, z nichž čtyři obvinění skončili ve vazbě, a zajištěno bylo 600 tisíc litrů lihu. Policejní prezident Martin Červíček poté uvedl, že se vyšetřovatelé dostali do nejvyšších pater černého trhu s alkoholem.

Podle jedné z vyšetřovacích verzí to měl být právě Březina, který coby neoficiální šéf společnosti Morávia-Chem zásoboval černý trh lihem. Morávia-Chem oficiálně obchoduje se směsí do ostřikovačů. Právě této společnosti se před 10 lety výrazně dotkla kauza daňového úniku ve výši 170 milionů korun. Před soudem kvůli tomu skončilo 16 lidí, Březina ovšem nikoli. Jím ovládaná firma byla rovněž dodavatelem lihu Likérce Drak, jejíž etikety se objevují na láhvích s toxickým alkoholem od vypuknutí metanolové aféry. Březina byl podle zjištění Reportérů ČT také už třikrát soudně trestaný, přičemž dvakrát čelil stíhání kvůli únosům, odsouzen ale nebyl. V Morávia-Chemu pak dříve pracoval i jeden z hlavních obviněných v kauze otravy metylem - Tomáš Křepela.

/*json*/{"map":{"lat":49.253912956038,"lng":15.226364135742,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.238224197701,"lng":15.223960876465,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/