Blažek: O Pekárkův hlas se opírat nebudeme

Praha - Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Pavel Blažek v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že se na dnešní schůzi sněmovny strana obejde bez hlasu odsouzeného poslance Romana Pekárka. Vyloučil, že by mu ODS za jeho odstoupení chtěla nabídnout jakýkoliv vládou jmenovaný post. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc vyzval ODS, aby Pekárkův hlas pro schvalování zákonů odmítla.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny / Tomáš Hájek

Ministr Pavel Blažek potvrdil, že v době jmenování Romana Pekárka do sněmovny nebylo možné vyloučit jej z kandidátky a že ani nyní strana nemá žádný nástroj pro jeho odvolání. Možnost, že by ODS Pekárkovi nabídla za jeho odstoupení vládou jmenovanou funkci (podobně jako v případě tzv. rebelů), Blažek ostře odmítl. „Je velký rozdíl, když poslanci, kteří nebyli nijak trestáni, odcházejí dobrovolně, aby ulehčili situaci ve sněmovně, a když je někdo pravomocně odsouzený za trestný čin a ještě ke všemu korupční. Tam žádné nabídky od ODS určitě nepadnou,“ řekl Blažek.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc uvedl, že ODS by měla Pekárka veřejně vyzvat, že pro schvalování zákonů jeho hlas nechce. „Neměla by se opakovat situace, kdy ODS a paní předsedkyně Němcová mlčely, když církevní restituce a důchodová reforma prošly díky hlasu dvou, byť nepravomocně odsouzených poslanců, pana Škárky a pana Pekárka.“ Blažek kontroval, že se na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny bez Pekárkova hlasu obejdou. „O jeho hlas se opírat nebudeme,“ sdělil Blažek.

Video Komentář Pavla Blažka
video

Komentář Pavla Blažka