Za prostituci či žebrání budou moci úřady vykázat člověka z města

Praha - Úřady budou moci z města vykázat až na čtvrt roku člověka, který se opakovaně dopustí vybraného přestupku. Sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta Václava Klause, který toto opatření odmítl jako nedomyšlené, populistické až protiústavní. Postih platí například u prostituce, konzumace alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zakazují obecní vyhlášky. Sankce se nebude vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Zákonnou předlohu dnes před poslanci obhajovala její hlavní předkladatelka a někdejší primátorka Chomutova Ivana Řápková. „Sankce je zcela přiměřená,“ uvedla s tím, že nikdo by tento trest nemohl dostat za ojedinělý nebo neúmyslný přestupek. „Riziko zneužitelnosti není nikterak vyšší, než jsou pokuty a zákaz činnosti,“ podotkla a motivaci pro tento zákon vysvětlila následovně: „Jestliže se někdo opakovaně dopouští krádeží do pěti tisíc, stále se jedná o přestupek a pokud ten člověk nemá legální příjem, v současné době neexistuje sankce, která by byla vymožitelná.“

Přestupek, za nějž by obec mohla sankci zákazu pobytu uložit, bude muset být úmyslný. Lidé, kteří by mohli být takto postiženi, by se ve stejné obci museli dopustit závažného přestupku i dříve, a to v posledním roce. Lidé, kteří by postih porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. Úřady by mohly pachateli polovinu trestu zákazu pobytu odpustit.

Proti Klausovu vetu hlasovalo ve sněmovně přesně tolik poslanců, kolik je nejméně zapotřebí. Předlohu podpořili i čtyři poslanci Věcí veřejných a někteří nezařazení poslanci.


Úřady v tuto chvíli mohou za přestupky ukládat pokuty. Podle předkladatelů jsou ale nevymahatelné v případě pachatelů bez příjmů kromě sociálních dávek. Zákaz pobytu můžou už nyní podle trestního zákoníku ukládat soudy, a to až na deset let.

Předloha vymezuje i dobu nočního klidu, a to od 22:00 do 06:00. Obce by ale mohly vyhláškou stanovit výjimky, při kterých by se mohl zkrátit, případně byl neplatil vůbec. Proti této pravomoci dříve protestovali poslanci LIDEM. Sněmovna konečné hlasování o předloze odkládala od července.