Česko má dvaadvacet nových soudců - Langášek, Roztočil či Lhotáková

Praha – Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě jmenoval dvaadvacet nových soudců a soudkyň. Dvacítka nováčků zamíří k obecným soudům, dva noví soudci – Tomáš Langášek a Aleš Roztočil – nastoupí také k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Mezi jmenovanými převažují čekatelé a asistenti soudců, kromě nich nastoupí k obecným soudům pouze jeden advokát. Nejvíce posílí Praha a oblast spadající pod Krajský soud v Plzni; zde se ujme funkce šest nových lidí. K Obvodnímu soudu pro Prahu 9 se potom připojí například dosavadní mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.

Langášek a Roztočil jsou prvními soudci NSS, kteří prošli novým výběrem zavedeným předsedou soudu Josefem Baxou. Baxa již v říjnu zveřejnil jména uchazečů, aby umožnil obecnou debatu o jejich kvalitách. Adepti byli také slyšeni před plénem soudu, aby prokázali svou erudici. Podle dřívějšího vyjádření předsedy NSS měl soud před novým jmenováním 27 soudců, optimální stav by byl 34 včetně vedení. Některé senáty nejsou plně obsazeny.

Je možné, že dnešní jmenování bylo pro prezidenta Klause poslední; ministerstvo spravedlnosti mu chce další návrhy předložit jen v případě, že bude ještě v novém roce ochoten počty nových soudců rozšířit. Úřad podle své mluvčí Štěpánky Čechové však zatím s hlavou státu o této možnosti nejednal. Klaus přitom dříve četnost jmenování nových soudců kritizoval.

Klaus jmenuje soudce na návrh vlády, v minulosti ale některé čekatele na funkci soudce odmítl kvůli tomu, že byli mladší než 30 let. Prezident si také stěžoval na to, že soudců příliš přibývá. Dával najevo, že noví soudci by měli být jmenování jen kvůli přirozené obměně soudcovského stavu.