Sněmovna má další místopředsedy - Pospíšila a Hamáčka

Praha - Novými místopředsedy Sněmovny se stali v tajné volbě exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček. Byli jedinými kandidáty na základě dohod sněmovních frakcí. Hamáček dostal 137 a Pospíšil 129 ze 171 odevzdaných hlasů. 

Sněmovna už minulý týden rozhodla o zvýšení počtu svých místopředsedů ze tří na čtyři. Prosadila to koalice vzhledem k tomu, že v případě zachování tří místopředsednických křesel by jedno z nich mělo podle principu poměrného zastoupení připadnout KSČM. Navíc křeslo třetího z místopředsedů bylo volné od dubna poté, co na místo ve vedení Sněmovny rezignovala Kateřina Klasnová v souvislosti s odchodem Věcí veřejných z vlády.

Odchod Hamáčka do vedení dolní komory se už odrazil ve vedení poslaneckého klubu ČSSD, jehož byl místopředsedou. Novým zástupcem šéfa frakce Jeronýma Tejce se po Hamáčkovi stal bývalý místopředseda ČSSD Milan Urban. Poslanci také schválili několik změn ve sněmovních výborech mimo jiné kvůli jmenovaní bývalého předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury ministrem dopravy.

Plat místopředsedy sněmovny činí 106 600 korun měsíčně, tedy zhruba 1,2 milionu korun ročně. Místopředseda má také k dispozici kromě svého aparátu i vůz s řidičem

Vedení sněmovny:

  • Miroslava Němcová (ODS) - předsedkyně
  • Lubomír Zaorálek (ČSSD) - místopředseda
  • Jiří Oliva (TOP 09) - místopředseda
  • Jiří Pospíšil (ODS) - místopředseda
  • Jan Hamáček (ČSSD) - místopředseda