Soud: Lessy se dopustil pomluvy

Praha - Obvodní soud pro Prahu 7 uznal vinným bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobce loni v září předal své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka v souvislosti s kauzou tzv. Toflova gangu. Mluvčí pak měla dokumenty dát jednomu z novinářů. Soud potrestal Lessyho trestním příkazem, potvrdil mluvčí soudu Roman Podlešák.

Rozhodnutí není pravomocné. Mluvčí soudu nesdělil, jaký trest Lessymu vyměřil, trestním příkazem ale mohl soud uložit maximálně podmínku, zákaz činnosti, peněžitý trest nebo obecně prospěšné práce. Lessy může nyní podat odpor. Pokud by tak učinil, soud by nařídil hlavní líčení. 

Podle médií měl Lessy dokumenty předat loni 6. září své tehdejší mluvčí Pavle Kopecké. Ta je pak prý na jeho pokyn stejný den předala redaktorovi deníku Právo Radimu Vaculíkovi. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která kauzu prověřovala, Lessy o získaných informacích nezachoval povinnost mlčenlivosti, čímž porušil zákon.

Lessy už dříve odmítl, že by takové materiály mluvčí předával. Tvrdil, že kauza je vykonstruovaná. Hájil se tvrzením, že v den, kdy měl podle GIBS spáchat trestný čin, byl v Ostravě vyzvednout z nemocnice syna, který havaroval na motorce. Předání dokumentů mělo proběhnout v Praze v budově policejního prezidia. Právě GIBS návrh na obžalobu podala. 

Lessy také dříve uvedl, že jeho stíhání bylo jedinou cestou, jak se zbavit nepohodlného policejního prezidenta. Ministr vnitra Jan Kubice jej totiž okamžitě po obvinění propustil od sboru. Podle odborů jej přitom ministr nemusel od policie vyhazovat, ale pouze ho postavit mimo službu. Lessy měl s Kubicem v minulosti několik sporů, ministr ho opakovaně vyzýval k rezignaci. Někdejší šéf policie se chce kvůli propuštění obrátit na soud.