Dobešovo Hnutí pro sport bude kandidovat do sněmovny

Praha - Nové Hnutí pro sport, které zakládá exministr školství Josef Dobeš (dříve VV), bude politické a hodlá se účastnit parlamentních i dalších voleb. Hnutí chce změnit způsob financování českého sportu a bude usilovat o vznik nového zákona o sportu. Dalším cílem hnutí je sjednotit sportovní obec. Podle Dobeše má hnutí poměrně silné zázemí v několika regionech, v nichž se už angažuje.

„Politické Hnutí pro sport bude mít ambice vstoupit do politické soutěže,“ poznamenal Dobeš. Kandidovat by podle něj mělo ve sněmovních volbách v roce 2014 a potom v komunálních volbách.  

Ještě do parlamentních voleb chce hnutí podle Dobeše prosadit, aby byl sport samostatnou rozpočtovou kapitolou a nespadal do kapitoly ministerstva školství. Úkolem hnutí bude také vyjednat osmisetmilionovou dotaci pro sport i pro přespříští rok tak, aby se objevila ve střednědobém rozpočtovém výhledu, uvedl Dobeš, který vládě pomohl ve sněmovně prosadit některé pro kabinet klíčové předlohy. Stejnou částku, tedy 800 milionů, pro sport prosadil Dobeš se Zbyňkem Stanjurou (ODS) i do rozpočtu na příští rok.

Dobeš se chce vrátit k tréninkovým střediskům mládeže

Dobeš míní, že jako ministr měl menší šanci podpořit sport než jako jeden „z klíčových poslanců“. Hnutí chce podporovat vícezdrojové financování sportu. Dobeš hovořil o změně podmínek pro podnikatele, aby se jim vyplatilo dávat do sportu peníze, o zavedení daňových asignací a o evropských dotacích. Sport by měl také dostat zákonem koncepci, která podle Dobeše po roce 1989 zanikla a je třeba se k ní vrátit. Zmínil konkrétně tréninková střediska mládeže.  

Hnutí podporuje Hašek, Šlégr, Lafata i Pelta

Stanovy hnutí už doručil přípravný výbor k registraci na ministerstvo vnitra. V šesti krajích zatím existuje asi 180 místních hnutí. „Potom, co ministerstvo vnitra zaregistruje hnutí, tak pískneme a - věřím - nastane velký boom,“ dodal Dobeš.

Na tiskovou konferenci hnutí dorazil například předseda Českého svazu tělesné výchovy Miroslav Jansta, který cíle hnutí podpořil. Dobeš tvrdí, že hnutí podpořili i hokejisti Dominik Hašek a Jiří Šlégr (nyní poslanec NS-LEV 21), fotbalisté David Lafata a Pavel Verbíř, skokan na lyžích Jan Matura a předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.