Na svátky déšť se sněhem, pak obleva

Praha - Bílé Vánoce letos nebudou. Na svátky totiž bude minus dva až plus čtyři stupně a déšť se sněhem. Pak se nejméně do poloviny ledna oteplí na osm stupňů Celsia a sněžit bude hlavně na horách. V nižších polohách se má opět střídat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle níž bude příštích 30 dní teplotně i srážkově nadprůměrných.

To, že Vánoce letos bílé nebudou, předpovídali meteorologové už na konci listopadu.

Od zítřka až do Silvestra budou teploty stále růst. Zatímco o víkendu se ještě mohou denní teploty pohybovat mezi nulou a čtyřmi stupni, koncem roku bude až osm stupňů. „Po celé období bude převládat oblačno až zataženo, předpokládáme jen krátkodobé zmenšování oblačnosti. Občasné srážky, které budou zpočátku převážně sněhové, postupně přecházející v dešťové, přechodně i mrznoucí,“ hlásí ČHMÚ na posledních 11 prosincových dní. Noci budou zpočátku mrazivé, až minus devět stupňů, postupně ale ani v noci nespadne rtuť pod nulu.

Proměnlivé počasí a sněhové a dešťové srážky budou pokračovat i po Novém roce, sněžení předpovídají meteorologové do 10. ledna zejména na horách. Denní maxima vyšplhají na dva až osm stupňů, jen přechodně se ochladí na nulu. V noci může přituhnout na minus pět, při vyjasnění až minus deset stupňů Celsia.

Oblačné počasí s občasným deštěm nebo deštěm se sněhem budou pokračovat také v druhé lednové dekádě. Sněžit bude spíš na horách, vyjasní se jen zřídka. Vydrží i teploty šplhající k sedmi stupňům nad nulou, v noci pak plus tři až minus tři, při vyjasnění až minus šest stupňů.