Místo nafty nabízeli olej, stát připravili o 110 milionů

Liberec - Nezdaněný minerální olej dovážený z Polska a Německa prodával v Česku vysoce organizovaný gang jako motorovou naftu. Skupina nelegálně obchodovala i s cigaretami a alkoholem. Stát tak na daních připravila minimálně o 110 milionů korun. Zadrženým šesti pachatelům ve věku od 31 do 51 let hrozí za krácení daně pět až deset let vězení.

Zdroj: ISIFA/Camera Press Autor: James Veysey

Skupina po dovezení minerálního oleje do Česka finančnímu úřadu tvrdila, že ho dále dodává do jiné země Evropské unie - Slovenska. Díky tomu nemusela odvádět DPH ani spotřební daň. Ve skutečnosti ho ale nabízela jako naftu do sítě benzinových stanic. „Majitelé čerpacích stanic o tom ve většině případů nevěděli a byli v domnění, že odebírají zdaněnou naftu,“ uvedl zástupce ředitele Celního ředitelství v Ústí nad Labem Jiří Tregler. Rozdíl mezi naftou a minerálním olejem G25 podle něj není velký.

Podle celníků dovezla skupina do Česka v letošním roce minimálně 3,39 milionu litrů oleje a jeho vydáváním za naftu na daních stát připravili o zhruba 58 milionů korun. Při razii v Libereckém a Ústeckém kraji celníci a policisté také objevili i jejich napojení na nelegální trh s cigaretami a alkoholem. V Liberci dokonce objevili funkční linku na výrobu cigaret. Policisté zajistili také skoro 5,7 milionu nezdaněných cigaret, 20 tun tabáku a přes 11 tisíc litrů nezdaněného tvrdého alkoholu různých značek. Napojení této skupiny na metanolovou kauzu zatím kriminalisté nezjistili. Vyšetřování ale stále pokračuje.

Policisté u zadržených pachatelů zajistili majetek za 31 milionů korun včetně cisterny. Z hal, které policisté prohledali, přitom odvezli věci v osmi kamionech.