ČSSD vyzvala Nečase: Požádejte sněmovnu o důvěru

Praha – Sociální demokracie vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS), aby požádal sněmovnu o důvěru své vlády. ČSSD tak reaguje na stávající vládní krizi, kdy není zřejmé, jakou podporu má vláda ve sněmovně a zda její součástí zůstanou liberální demokraté (LIDEM) Karolíny Peake. S ODS a TOP 09 chtějí sociální demokraté jednat o předčasných sněmovních volbách pro jaro 2013.

Podle vyjádření předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky vláda nemá legitimitu a není zřejmé, kolika hlasy disponuje v Poslanecké sněmovně. Proces jmenování a následného odvolání Karolíny Peake (LIDEM) z pozice ministryně obrany označila nejsilnější opoziční síla za grotesku, která ponižuje českou prestiž.

„Sociální demokracie za této situace vyzývá předsedu vlády Petra Nečase, aby co nejdříve přišel a sám požádal o hlasování o důvěře vládě. Podle našeho názoru by to byl jediný možný legitimní demokratický krok, který by projasnil a jasně ukázal, jakou podporu má v tuto chvíli Nečasova vláda,“ uvedl Sobotka.

Prioritou jsou přímé volby, říkají sociální demokraté

Pokud Nečas sněmovnu o důvěru nepožádá sám, je ČSSD připravená vyvolat hlasování o nedůvěře. K němu se s největší pravděpodobností připojí nejen tradiční komunisté, ale i Věci veřejné. „Nemyslíme si, že dnes nastane konec světa, ale myslíme si, že by měl nastat konec světa Petra Nečase. Z toho důvodu VV nepodporují a nebudou podporovat vládu Petra Nečase. Současně vyvoláme jednání o hlasování o nedůvěře této vládě,“ avizoval předseda VV Radek John.

I za předpokladu, že by vláda důvěru získala, je ale podle ČSSD jediným řešením vyvolání předčasných voleb. ČSSD proto ústy svého předsedy vyzvala ODS a TOP 09 k jednání o rozpuštění Poslanecké sněmovny, které by umožnilo „na jaře příštího roku konání nových voleb do Poslanecké sněmovny“.

Po demisi kabinetu a rovněž po předčasných volbách volají také komunisté, volby by měly být podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa „v nejkratším možném termínu“. Zároveň ale Filip soudí, že strana LIDEM „opět hraje falešnou hru a skončí zase v náručí ODS“.