Doprava o Vánocích: Silnice i koleje jsou přeplněné, policie slibuje pomoc

Praha – Intenzivní provoz zavládl na českých silnicích a železnicích v poslední pracovní den před Vánoci, o víkendu to nebude o mnoho lepší. Podle ředitele dopravní policie Leoše Tržila je nejvíce aut na hlavních tazích mezi velkými městy, ale také na trasách k nákupním centrům. Velký nápor očekávají také železniční dopravci, kteří posílí dnes a také o víkendu své spoje. Páteční špičku na železnici ovšem narušila nehoda, kdy vlak na trati u Pardubic srazil člověka. O vánočních svátcích bude naopak provoz vlaků a také městské hromadné dopravy silně omezen.

Velmi intenzivní provoz na silnicích panoval v pátek odpoledne a večer. „V každém případě je pátek, odpolední dopravní špička v kombinaci s nákupními centry,“ varoval Leoš Tržil. Jeho podřízení by měli být celý víkend v ulicích vidět a pomáhat řidičům. „Vycházíme z regionálních zkušeností z minulých období. Hlídky jsou zaměřené na regulaci a řízení provozu v souvislosti se zvýšeným provozem – ať už je to řízení křiovatek nebo dohled na vybraných tazích,“ přiblížil Tržil.

Komu se nechce na přeplněné silnice, může se na předvánoční cesty vydat po kolejích. Ovšem přeplněné jsou i vlaky. Například spoje firmy Regiojet z Prahy do Ostravy jsou skoro všechny vyprodané až do neděle, v opačném směru ještě volná místa jsou. Poslední místa zbývají i v leoexpressech a pendolinech. „Jsou už jen lístky do první třídy,“ upřesnil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Dráhy ovšem slíbily, že v předvánočních dnech výrazně posílí své spoje, které nejsou povinně místenkové. „Nejvíce posílené budou trasy z Prahy na Ostravsko, Zlínsko nebo do Brna,“ uvedl mluvčí firmy Petr Pošta. Přesto vyzval k nákupu místenek – ty jsou k dispozici v drážním e-shopu zadarmo a v některých spojích už volná místa k sezení nejsou.

Cestování v plných uličkách nebo alespoň do posledního místa obsazených vagonech lidem na hlavním tahu Praha–Česká Třebová zkomplikoval člověk, který vstoupil pod vlak. SŽDC potom zastavila dopravu na obou kolejích a dopravci museli své přeplněné vlaky poslat odklonem nebo je nechat počkat na obnovení provozu. Výjimkou potom nebyla ani hodinová zpoždění.


Kdo doufá, že nacpaným uličkám ve vlaku unikne autobusem, nejspíš neuspěje – dálkové spoje, které jsou povinně místenkové, jsou už dávno vyprodané. „Pak se čeká, jestli se někdo odhlásí,“ podotkla cestující, která „naslepo“ přišla na autobusové nádraží v Brně.

Posílená jezdí také MHD, například v Praze bude zejména v tramvajích vyšší kapacita ještě o následujícím víkendu.

Video Plno na silnicích i kolejích
video

Plno na silnicích i kolejích

O Vánocích nebude cestovat ani ten, kdo by chtěl

„Dopravní šílenství“ ustane v pondělí. Dopoledne konečně zavládne sváteční režim, odpoledne a přes noc potom nebude jezdit takřka nic. Nejvýraznější omezení bude platit na železnici. Po čtvrté až šesté hodině odpoledne na Štědrý den osiří všechny vedlejší trati, po hlavních tazích pojedou jenom dálkové vlaky – a ještě ne všechny. „Většina regionálních vlaků, která jede po šesté hodině večer, má v jízdním řádu poznámku, že nejede na Štědrý den. Týká se to spojů po celé České republice. Nepojede v tuto dobu ani řada vnitrostátních rychlíků, například poslední Pendolino z Prahy na severní Moravu odjede v 17:29,“ upozornil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Poznámku o omezení jízdy vesměs mají také odpolední vlaky alternativních dopravců. Spoleh bude zejména na noční rychlíky, které jezdí z Prahy přes Ostravu na Slovensko, z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa či z Ostravy přes Břeclav do Rakouska či na Slovensko. Podobná bude situace také 25. prosince ráno. S výjimkou mezistátních vlaků začne provoz až po šesté až sedmé hodině, na některých lokálkách ještě později. V podobném režimu pojedou vlaky také o týden později – v noci z 31. prosince na 1. ledna.

Městská hromadná doprava na tom bude na Štědrý den jenom o trochu lépe. V největších městech sice provoz neustane zcela, ale budou mnohem déle jezdit noční linky. V Praze začne noční provoz po 18. hodině, v Brně již po 16. hodině, v Ostravě po 17. hodině a v Plzni po 19. hodině.

Městská hromadná doprava
Městská hromadná doprava