Komisaři se šikují, lístky kompletují

Hradec Králové – Některé radnice už chystají přípravy na první přímou volbu prezidenta v historii ČR. Firma Moraviapress 14. prosince začala tisknout volební lístky, tisk i expedici na příslušná místa musí zvládnout do 27. prosince. Radnice už začaly školit členy volebních komisí, o práci v nich tentokrát lidé projevují nebývalý zájem. Třeba v Hradci Králové překračuje zástup volebních komisařů počet šest set, i tak byla poptávka mezi lidmi téměř dvojnásobná.

„V minulosti jsme museli lidi skoro přemlouvat, aby si šli sednout do volební komise, a teď je zájemců tolik, že je musíme odmítat,“ řekla ČT mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková. Pro řadu komisařů představuje prezidentská volba lákavou novinku. Volební lístky převzali zapisovatelé komisí v Hradci Králové právě dnes, přes svátky je budou muset naskládat do obálek a roznést. Nejpozději by je lidé měli dostat do schránek 8. ledna.

4. ledna ještě Český statistický úřad (ČSÚ) proškolí předsedy o průběhu voleb, úpravě volebních místností, a především pak o způsobu sčítání hlasů. Do komisí tentokrát politické strany nominovaly více lidí, než je obvyklé. Většina má ale opět zájem si u voleb především přivydělat. Předseda volební komise si za první kolo prezidentských voleb přijde na šestnáct set korun, řadový komisař pak za účast na volbách získá o tři stovky méně.

Video Reportáž Václava Svobody o přípravě volebních komisí
video

Reportáž Václava Svobody o přípravě volebních komisí

Prezidentští kandidáti se během Vánoc chystají přerušit svoji kampaň před lednovou volbou. Lidé by si měli během svátků od politiky odpočinout, shodují se. Osobnosti nominované do klání o prezidentské křeslo se chystají být hlavně doma se svými rodinami.