Pospíšil v ČT: Chování Peake na obraně ohrožovalo bezpečnost

Praha - Odvolání Karolíny Peake (LIDEM) nikomu neprospělo, poškodilo vládu, ale premiér Petr Nečas (ODS) měl k tomuto kroku vážné důvody. Uvedl to v Událostech ČT místopředseda ODS Jiří Pospíšil s tím, že v chování Karolíny Peake nastaly okolnosti, které ohrožovaly bezpečnost země, a proto premiér k tomuto kroku přistoupil. „Pokud jsou pravdivé informace, které nám ráno sdělil, tak se zachoval správně,“ doplnil Pospíšil s tím, že odmítá spekulaci, že by premiér vyměnil podpis daňového balíčku za odvolání Karolíny Peake.

Pospíšil v ČT:

„Nastaly okolnosti v chování paní Peake, které ohrožovaly bezpečnost této země, a proto premiér určitým způsobem se zachoval, a pokud jsou pravdivé informace, které nám ráno sdělil, tak se zachoval správně.“Nicméně Pospíšil je přesvědčený, že tato vláda vydrží. „Akorát budeme v lednu svědky náročného koaličního jednání,“ dodal Pospíšil. Koalice ale podle jeho názoru nemá v tuto chvíli důvod hlasovat o důvěře, jak ji k tomu vyzvala sociální demokracie. 

V soudržnost všech tří dosavadních politických partnerů věří i šéf poslanců ODS Marek Benda. V Událostech, komentářích uvedl, že spor ohledně jednoho ministerstva by neměl rozkmotřit celou koalici. „Dnes se sešlo grémium ODS, které řeklo, že chceme dá spolupracovat. Já myslím, že ta spolupráce funguje a na věcných otázkách nejsou problémy… Po Vánocích, až se emoce zklidní, si sedneme ke stolu a řekneme, jestli jsou programové shody, na kterých chceme pokračovat,“ zmínil Benda.

Resuscitaci někdejšího spojenectví s Věcmi veřejnými, s jejichž sněmovním zbytkem by ODS a TOP 09 mohla znovu dát většinu, ale nynější tábor „véček“ odmítá. „Vít Bárta jasně řekl, že my tuto vládu nebudeme tolerovat a zahájíme jednání o vyvolání nedůvěře vládě. Nebudeme čekat, až tato vláda uposlechne výzvy sociálních demokratů, ona je samozřejmě neuposlechne. My musíme začít jednat, a to se všemi parlamentními stranami i nezařazenými poslanci,“ prohlásil poslanec VV Petr Skokan.

A jaká je tedy budoucnost trojkoaliční vlády? Co se ale může stát po 10. lednu? 

První varianta: Liberální demokraté odejdou do opozice a vládě budou chybět poslanecké hlasy. Kabinet by podal demisi a následovat by mohly předčasné volby - po rozpuštění sněmovny do 60 dnů. Nebo sestavení nové vlády, která by sněmovnu požádala o důvěru.

  • demise + rozpuštění sněmovny = předčasné volby
  • demise a sestavení nové vlády

Druhá varianta: Vláda ale může přežít, a to i když ji liberální demokraté opustí. Stačí, aby ji při klíčových hlasováních dál podporovali. Kabinet by doplnili ministři za ODS a TOP 09 a vláda by fungovala jako menšinová. 

  • Menšinová vláda 
  • ODS - 49 poslanců
  • TOP 09 - 41 poslanců
  • podpora LIDEM - 8 poslanců

Třetí varianta: Emoce se během svátků uklidní a po Novém roce se liberální demokraté s premiérem Petrem Nečasem dohodnou na pokračování spolupráce. Stranické složení by se tak nezměnilo, ale hledal by se nový ministr obrany. 

  • Vláda pokračuje
  • ODS + TOP 09 + LIDEM
  • celkem 98 poslanců
  • navíc k tomu někteří nezařazení

Pád vlády - nepříliš pravděpodobný

A právě poslední, třetí, varianta, jakkoli vyhroceně stávající situace vypadá, je poměrně reálná, což v rozhovoru pro Události ČT potvrdil i Jiří Pospíšil. Dnešní výroky klíčových aktérů byly totiž přeci jen o něco smířlivější než ty včerejší večerní. 

Že se nakonec koalice dohodne, to si myslí i místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová: „Hrají o čas s Nečasem. Do toho desátého ledna budeme asi svědky, že dojde k nějaké dohodě.“ A v pád vlády nevěří ani bookmakeři. Na to, že by ji do konce ledna poslanci shodili, je kurz víc než 4:1. 

Ministři za LIDEM - ještě v barvách VV už jednou demise podávali…

Demise vládních členů z jedné koaliční strany byly ve hře už letos v dubnu, své straníky k tomu vyzvaly tehdy ještě koaliční Věci veřejné. Týkaly se Pavla Dobeše, Karolíny Peake a Kamila Jankovského. Koaliční partneři ale tehdy kroutili hlavami. Předsedkyni Miroslavě Němcové to bylo spíš k smíchu: „To je k smíchu tohleto. Kdyby to nebylo k pláči,“ komentovala situaci Němcová (ODS) 3. dubna v Událostech, komentářích. „Ať si vezmou své Kristýny Kočí, Škárky a Jarolímy a já nevím, koho tam mají, a ať jdou, kam chtějí,“ nechal se v tomtéž pořadu slyšet Miroslav Kalousek (TOP 09). 

Den poté změna. Demise už neměly jít k premiérovi, ale - jen pro případ - k rukám Radka Johna. A John začal ustupovat: „Já jsem je ani nechtěl, to je porucha PR oddělení.“ A řešení přišlo rychle. Pavel Dobeš odmítl poslouchat – nechtěl „prohlubovat krizi v chaos“. A Karolína Peake vzápětí s dalšími stranu opustila - a vláda vydržela. 

Video Jiří Pospíšil hostem Událostí
video

Jiří Pospíšil hostem Událostí