Výslech mezi hračkami – speciální policejní místnosti pro děti

Ústí nad Labem – Napříč republikou vznikají stále další speciální výslechové místnosti vybavené pro děti. Malým obětem zločinu mají pomoct se s krutým zážitkem vyrovnat - pokud je to vůbec možné. Jednu z nejnovějších včetně ukázky výslechu s figuranty ukázali ústečtí kriminalisté České televizi. Vybavení jedné takové místnosti stojí asi 300 tisíc korun.

Dětské výslechové místnosti mají zvláštní vybavení pro děti a jiné pro policisty. Děti mají k dispozici hračky, jejichž prostřednictvím mohou ukázat, co se jim vlastně stalo. „Jedná se o děti, které byly znásilněné, pohlavně zneužité a týrané,“ přiblížil kriminalista Zdeněk Bárta.

Vyslýchané děti hovoří s přátelským policistou. Další kriminalisté vše sledují nepřímo prostřednictvím kamery a citlivých mikrofonů, které zachytí i šepot… Videozáznam je potom použitelný i jako důkaz u soudu. „Když se vám stane něco nepříjemného a musíte o tom pořád dokola mluvit a vypovídat, tak si to pak pamatujete celý život,“ zdůvodnila potřebu speciálních výslechových místností Jitka Gjuryčová z ministerstva vnitra.

Podobných speciálních pokojů je po republice už na čtyřicet a postupně přibývají další. Slouží nejenom k výslechům dětí, občas do nich zavítají také dospělé oběti zločinů – hlavně v citlivých případech znásilnění nebo při zločinech na seniorech.