Teplé počasí a obleva zvedly hladiny řek, voda pozvolna klesá

Praha - Až na třetí stupeň povodňové aktivity stouply v noci na dnešek po vytrvalém dešti a tání sněhu na Šumavě a v Českém lese řeky v Plzeňském kraji. Na třetím stupni se držela několik hodin Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku a krátce také v Plzni-Koterově. Třetího stupně dosáhla rovněž Klabava na odtoku z vodního díla Klabava. Většina řek už nyní nestoupá a má po kulminaci, pomalý vzestup je ještě na Berounce v Plzni, kde se projevuje soutok ostatních řek.

Obavy z toho, že letos nebudou bílé Vánoce, střídá mnohem závažnější problém. Pokračující obleva od včerejška zvedala hladiny řek. Druhé stupně povodňové aktivity byly kolem 15:30 na Úslavě v Prádle na jižním Plzeňsku a v Plzni-Koterově a na Klabavě v Nové Huti na Rokycansku. První povodňové stupně jsou na Hamerském potoce na Tachovsku, na Mži ve Stříbře, na Radbuze ve Lhotě, na Úhlavě ve Štěnovicích, na Střele v Plasích či na Berounce v Plzni na Bílé Hořě a v Liblíně. 

Na zvýšených průtocích se projevila obleva a tání sněhu na Šumavě, v Českém lese, v Brdech a ve Slavkovském lese. Přispěly k němu také vydatné srážky. Například na šumavském Špičáku napršelo podle Petry Opatrné z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu za čtyřiadvacet hodin 58,2 milimetru srážek. Zvýšené hladiny řek v kraji nezpůsobily větší problémy.

Mokrý těžký sníh včera a v noci taky lámal stromy. Na severu Čech vyjížděli hasiči skoro ke stovce případů, dalších třicet výjezdů hlásí i hasiči na Vysočině. Vysoké teploty by měly v Česku vydržet i v dalších dnech, a i když bude obleva nejspíš pokračovat, meteorologové zatím žádné větší komplikace nečekají.