Na půlnoční zajde až třetina Čechů

Praha - I když se o Češích říká, že patří k nejateističtějším národům na světě, přesto o Vánocích zajde do kostela na půlnoční mši asi třetina lidí. 

Kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka povede mši v nejdůležitějším českém svatostánku, katedrále sv. Víta. Pásmo české vánoční hudby začíná již ve 23:30 hodin.

Půlnoční mše se bude celebrovat třeba i v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad nebo v kostele Panny Marie pod řetězem na Malé Straně, kde zazní i Rybova vánoční mše. Přehled mší pro 24. prosinec najdete na stránkách arcibiskupství pražského

V brněnské katedrále sv. Petra a Pavla začne pontifikální mše svatá o půlnoci, nejinak tomu bude i v Ostravě v katedrále Božského Spasitele či v Olomouci v kostele sv. Michala. 

Některé kostely přivítaly návštěvníky už odpoledne. Řada mší totiž začne v pět hodin, čehož využívají nejčastěji rodiče s malými dětmi.

Prahu zalije zvuk zvonů – i těch, které obvykle mlčí

O Vánocích zvoní také samotný třináctitunový Zikmund na pražské katedrále, a to právě při půlnoční mši. Kromě něj čekají první Vánoce na trojici nových zvonů – Dominika, Marii a Ježíše – které katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava dostala na jaře, aby nahradily zvony zničené během války. Návštěvníci Pražského hradu tak opět uslyší koncert sedmi zvonů.

Během Vánoc dodržují Češi i tradiční zvyky. Skoro 80 procent lidí má doma adventní věnec, přes 60 procent věší jmelí, skoro v polovině domácností se na Štědrý den rozkrajují jablka a zpívají koledy. Deset procent lidí si nosí domů betlémské světlo.