Bém by se mohl vrátit zpět do ODS

Praha - Nezařazený poslanec Pavel Bém se chystá zpátky do ODS, ve které letos v březnu pozastavil členství. O jeho návratu by se mohlo rozhodnout už v lednu. Píše to deník Právo. Bývalý pražský primátor se stáhnul do ústraní kvůli odposlechům, které naznačovaly, jak velký byl vliv lobbisty Romana Janouška na chod metropole v době, kdy ji Bém vedl.

Bém by se následně mohl vrátit i do poslaneckého klubu strany. Podle informací Práva odtud znějí hlasy, že Bém pomáhá vládě v klíčových hlasováních. Ani nedávno zvolený předseda klubu Marek Benda se Bémově návratu nebrání. „Pavel Bém nebyl obviněn, byl pouze skandalizován zveřejněním odposlechů. Pokud ho jeho místní organizace vezme zpátky, automaticky by se měl stát členem klubu,“ řekl Právu Benda.

Podle listu už proběhla v Bémově mateřské organizaci v Praze 6 Bubenči debata. Hlasování doporučilo radě místního sdružení, aby Bémovi pozastavení členství zrušila.

Poslankyně za ODS Jaroslava Wenigerová ČT24 řekla, že o věci ví jen ze sdělovacích prostředků a zatím neví, jaký k tomu zaujmout postoj. „Na jedné straně kauza bezesporu poškodila ODS, na druhé straně to je osobní rovina, která se pana Béma dotýká. Mám v tom vnitřní rozpor,“ řekla. Podle ní ale voliči strany k návratu Béma příliš nakloněni nejsou.  

Podle odposlechů lobbista Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Zajišťoval také Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží. Bém k odposlechům už dříve řekl, že byly využity k jeho „dehonestaci ve sprostých spekulacích, které jsou vydávány za 'pravdu'.“

Video Rozhovor s Jaroslavou Wenigerovou
video

Rozhovor s Jaroslavou Wenigerovou