TOP 09 a starostové budou spolupracovat minimálně další půlrok

Praha – TOP 09 a regionální hnutí Starostové budou nadále spolupracovat minimálně do poloviny roku 2013. Dosavadní smlouva mezi oběma subjekty vyprší ke konci roku. Strany ale novou formální dohodu zatím neuzavřely a o dalším spojení rozhodnou starostové na svém sněmu, který se uskuteční do června příštího roku.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jindřich Mynařík

TOP 09 založená nynějšími ministry financí a zahraničí Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem podepsala s regionálním hnutím starostů dohodu o spolupráci v roce 2009. „Spolupráce pokračuje tak, jak byla nastavena,“ řekl dnes lídr starostů Petr Gazdík s tím, že při jednání s TOP 09 je pro jeho hnutí dostatečnou zárukou gentlemanská dohoda. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) má podle svého předsedy tu výhodu, že cíle, které chtělo v celostátní politice prosadit - jako rozpočtové určení daní - nyní prosazeny jsou.

Nyní tak má hnutí půl roku čas na ujasnění nových programových priorit pro další práci v celostátní politice. Definitivní rozhodnutí o společné cestě s TOP 09 padne na sněmu hnutí, který se uskuteční do června příštího roku. „Teď jsme zdvořile požádali TOP 09, zda by nám nedala čas pro naši vnitřní programovou diskusi, abychom si znovu definovali základní cíle, se kterými chceme pokračovat,“ vysvětlil šéf STAN.

O možném rozchodu TOP 09 a STAN, které byly po sněmovních volbách v roce 2010 vnímány takřka jako siamská dvojčata, se začalo hovořit po debaklu vládních stran v podzimních krajských volbách. Starostové uspěli tam, kde svou spolupráci s „topkou“ příliš nezdůrazňovali. Z některých regionálních organizací hnutí pak zazněly nápady na větší emancipaci hnutí či neprodloužení dohody o spolupráci.