Vězeňská služba navrhla odložit trest pro exsenátora Nováka

Chomutov - Bývalý senátor ODS Alexandr Novák možná nastoupí do vězení o půl roku později. Kvůli zdravotním potížím to doporučila vězeňská služba, konečné slovo ale bude mít chomutovský soud. Nováka, odsouzeného za korupci, přijali do nemocnice na začátku prosince – v ten samý den, kdy měl nastoupit do vězení.

Bývalý senátor Alexandr Novák poslal soudu dopis až v okamžiku, kdy mu přišla výzva k nástupu. Jeho advokát za Nováka mezitím podal dovolání k Nejvyššímu soudu a stížnost ministrovi spravedlnosti. Zkoušejí vše, aby vlivný severočeský boss do vězení vůbec nemusel. Nicméně detaily zdravotního stavu advokát exsenátora Nováka Jan Růžek nezná.

„Já vím, že před časem měl mozkovou příhodu, vím, že byl hospitalizován pro nějaké žaludeční vředy, ale žádné detaily samozřejmě neznám,“ řekl Růžek před několika týdny redakci pořadu 168 hodin. Co Novákovi je, nesdělila ani mluvčí soudu.

Bývalý starosta Chomutova měl podle policie převzít v roce 1999 úplatek 43 milionů korun za to, že z pozice své funkce ovlivnil prodej městských akcií tepláren a plynáren ve prospěch německé společnosti VNG Gas. V roce 2010 ho Okresní soud v Chomutově odsoudil ke čtyřem letům vězení. Státní zástupce i Novák se odvolali a podali stížnost k ministru spravedlnosti, ten ale prozatím nerozhodl.