Peake chladne, spekuluje se o Pickovi do čela obrany

Praha - Krok k zažehnání vládní krize učinila vicepremiérka Karolína Peake. Před Vánocemi sice ohlásila odchod ministrů strany LIDEM z vlády, v rozhovoru pro Hospodářské noviny ale skrytě připustila setrvání v koalici. Vede ji k tomu prý snaha bývalého ministra školství Josefa Dobeše (nezařazený) o zformování bloku poslaneckých odpadlíků, kteří by místo poslanců LIDEM podporovali Nečasův menšinový kabinet.

Peake zdůraznila, že její důvěra k Nečasovi se z nuly nijak nezvedla a podle jejích slov usilovně přemýšlí, jak by asi mohla být obnovena, stejně tak i o formě další spolupráce. Rozhodnutí ale leží na předsednictvu LIDEM. „Pokud by se vláda měla dlouhodobě opírat o lidi, kteří jsou trestně stíhaní, s nimiž dohoda stojí na nevím jakých základech, pokud ne na základech věcné spolupráce koaliční smlouvy, to považuji za neudržitelné a pro český stát za neakceptovatelné,“ řekla vicepremiérka pro ČT.

„Dochází k tomu, v co jsme doufali. Tedy že všichni koaliční partneři jsou si vědomi, že kvůli ministerstvu obrany položit vládu a vyvolat předčasné volby by byl krok nezodpovědný a nikdo ze tří koaličních stran nechce tento krok učinit,“ reagoval na vstřícnost vicepremiérky Peake místopředseda ODS Jiří Pospíšil ve Studiu ČT24. Spolupráci s LIDEM i v nadcházejících dnech funkčního období považuje za nejlepší možné řešení, všechna ostatní za „méně vhodná“.

Video Reportáž Jana Šenkýře o koaliční krizi
video

Reportáž Jana Šenkýře o koaliční krizi

Peake už svolala na 3. ledna schůzku vedení liberálních demokratů. Předsednictvo i poslanecký klub strany, která před Vánoci oznámila odchod ministrů z vlády k 10. lednu, bude znovu řešit otázku dalšího setrvání v současné koaliční vládě. ODS i TOP 09 jako koaliční partneři strany jednání o situaci vítají. Podle ODS dohoda s LIDEM možná je.

Místopředseda ČSSD Michal Hašek:

Šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD)„Jedna krize Nečasovy koalice stíhá druhou, rádoby zásadové postoje koaličních stran se střídají ze dne na den jako ponožky, to už je dno české politiky. Karolína Peake a její strana LIDEM bohužel dají před lidmi přednost korytům a Petr Nečas tak dostane šanci dovládnout až do voleb v roce 2014. To je vskutku smutný postvánoční dárek Karolíny Peake lidem.“


Spor s Petrem Nečasem odstartovala Karolína Peake druhý den po svém jmenování do funkce ministryně obrany, když několik vysokých úředníků vyprovodila z jejich funkcí. Mezi odvolané patřil i první náměstek Vlastimil Picek, vzápětí Nečas odvolal Peake a dočasně resort obrany řídí. Právě o bývalém náčelníkovi generálního štábu Pickovi se nyní mluví jako o možném ministrovi.