V Praze leží dva lidé s prasečí chřipkou, jejich stav je vážný

Praha – Na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze leží muž a žena s takzvanou prasečí chřipkou. Jejich stav je vážný, ale podle lékařů stabilizovaný. Oba jsou se zápalem plic napojeni na speciální přístroje. Právě zápal plic virus prasečí chřipky vyvolává.

Lékaři oba pacienty přijali s vážným zápalem plic a posléze zjistili, že je způsoben právě virem prasečí chřipky. Oba patří k rizikovým skupinám. Žena je ve vysokém stádiu těhotenství, muž je obézní a již dříve měl s plícemi problémy. „Máme dva hospitalizované pacienty s prasečí chřipkou, muž je ročník 1973, přijat byl 23. prosince, žena je ročník 1974, přijata byla 22. prosince,“ uvedla mluvčí nemocnice.

Zlepšení stavu pacientů se čeká nejdříve za týden

Pacienti stále zůstávají připojeni na speciální přístroje a lékaři oběma podávají antivirotika. „V rámci podpůrné antivirové terapie očekáváme postupné zlepšení v časovém horizontu sedmi až deseti dnů,“ dodal lékař Martin Balík. Je ale velmi těžké udělat teď prognózu. „Oba jsou v extrémně kritickém stavu, dostali léky, jsou na přístrojích a záleží na jejich organismu, jak se s tím vypořádá,“ řekla mluvčí.

I přesto, že se objevily hned dva případy najednou, nejedná se podle lékařů a hygieniků o případnou epidemii prasečí chřipky v České republice. Podobné případy se totiž čas od času objevují zejména v zimním období. Přesto hygienici doporučují, aby se lidé nechali očkovat. Sérum, které připravili, by je mělo ochránit i před virem H1N1. Počet nakažených chřipkou v posledních týdnech stoupal v celé Evropě. U části pacientů se jednalo o infekci typem viru prasečí chřipky.

Takzvaná prasečí chřipka se objevila poprvé na jaře 2009 v Mexiku. Na planetě se jí pak nakazily statisíce lidí, tisíce zemřely. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii této nemoci. Reagovala tak na rychlé šíření viru A(H1N1) mezi státy a kontinenty. Pandemie v roce 2009 podle odborné studie ale nakonec zabila čtvrt až půl milionu lidí.

Video Vstup Lenky Drmotové
video

Vstup Lenky Drmotové