Krach stavební firmy ukradl lidem dřevěné bydlení

Praha – V nepříjemné životní situaci se ocitly desítky klientů stavební společnosti EDC Group. Jedna z největších tuzemských společností, která se zaměřuje na konstrukce z dřevostaveb, totiž kvůli ekonomickým potížím ukončila svou činnost, aniž by dostavěla již zaplacené domy. Klienti, kteří za bydlení častokrát vydali životní úspory, tak musí stavbu dokončit na vlastní pěst.

„Situace je taková, že lepím, co se dá, beru si úvěry a snažím se to sám dostavět,“ říká jeden z klientů EDC Group Jan Šotovský. Jiní zákazníci potom mluví přímo o podvodu. „Do poslední chvíle tvrdili, že ten dům bude, bude, bude, až najednou nebyl,“ stěžuje si další klientka Anna Rezlová, podle níž komunikace se zástupci stavební společnosti začala váznout ve chvíli, kdy splatila druhou, sedmisettisícovou fakturu. Společnost s ní téměř nekomunikuje už několik měsíců.

Podle šéfa zkrachovalé společnosti Luďka Vondrouše však EDC Group skončila včas. „Jakmile byly problémy na nějakém vrcholu, rázem jsme zastavili činnost,“ hájí se Vondrouš. Za finančními problémy stojí podle dřevařů štvavá kampaň na internetových diskusích, kde měli někteří lidé firmu účelově očerňovat. „Celá kampaň byla založená na osobách, které nemůžu jmenovat,“ doplňuje. Zároveň ovšem připouští, že firma nemá téměř žádný majetek, a pro klienty tak bude velmi těžké získat alespoň část svých peněz zpět.

Řídící osoby EDC Group přitom v branži neskončily; v současnosti pracují pro majitele pražské společnosti Sewenas, která dosud fungovala hlavně jako bezpečnostní agentura. „Vzhledem k tomu, že díky svému oboru o stavařině nevím vůbec nic, tak zaměstnám lidi, kteří tomu rozumějí,“ vysvětluje jednatel Sewenasu Jan Nešpor.