Na českých silnicích letos zemřelo zas o něco méně lidí

Praha - Počet mrtvých na českých silnicích se letos opět snížil, když zemřelo 678 lidí. Policie také eviduje pokles u těžce zraněných, kterých je oproti loňsku o 156 méně. Ředitel dopravní policie Leoš Tržil i přesto ale upozorňuje na to, že k řadě zbytečných nehod dochází kvůli nepozornosti, agresivitě a alkoholu. Policejním statistikám tak letos dominují dvě rizikové skupiny. První jsou mladí řidiči od jednadvaceti do čtyřiadvaceti let. Do druhé spadají lidé nad čtyřiašedesát let.

Zdroj: Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje

Nezvládnuté předjíždění a střet s dalším autem patří mezi nejtragičtější příčiny dopravních nehod. Z policejních statistik vyplývá, že takovýmto rizikovým řidičem je muž ve věku 21-24 let, řídí auto staré víc než 13 roků, vyjíždí hlavně v pátek a nehodu zpravidla zaviní v obci. „Špatně vyhodnotí situaci. Nemusí ani překročit povolenou rychlost například 90 km/h, ale není schopen vyhodnotit to, že musí snížit rychlost při průjezdu tou zatáčkou,“ popisuje Leoš Tržil.

Igor Sirota, mluvčí ÚAMK:

„Bohužel ti mladí, kteří jsou teprve rok nebo dva za volantem, tak mají pocit, že už to zvládli a že můžou jezdit bez obav.“


Nejsou to ale jen mladí řidiči. Další rizikovou skupinou jsou totiž lidé nad 64 let. Ze všech věkových kategorií právě tito lidé umírají nejčastěji. V průměru je to každý třetí den, v roce 2012 jich bylo 125. Každý druhý zahynul v obci, coby chodec nebo cyklista. U chodců je pak praxe taková, že stále podceňují a nepoužívají reflexní prvky. Často pak například umírají, když vystupují z autobusu a silnici přecházejí před řidičem, který jen stěží střetu zabrání.