Ústavní soudci mají již šestou stížnost, dnes je čeká „případ Okamura“

Praha - Ústavní soudci se poprvé neformálně scházejí nad stížnostmi ohledně přímé volby prezidenta. Proberou další postup pro páteční plénum, které má rozhodnout o jejich případném odložení či zrušení. Odložení prezidentských voleb žádá senátor a vyřazený kandidát Tomio Okamura. ÚS dostal dnes i šestou stížnost, podala ji neúspěšná kandidátka Anna Kašná ze Šumperka.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský označil Okamurovu stížnost za „fundovanou“. Mladé frontě DNES řekl, že má hlavu a patu. Okamura požaduje odklad voleb, zrušení části ústavy i prováděcího zákona. Mimo jiné navrhuje zrušit podmínku padesáti tisíc podpisů a chce se vrátit zpět do boje o Hrad. „Ústavní soud by měl rozhodnout o tom, zda volby v České republice jsou skutečně ústavně a právně nastaveny na základě stávající legislativy,“ řekl Okamura.

Stížnost, která má šestadvacet stran a osmnáct příloh, budou soudci řešit už v pátek. „Do té doby musíme na mém pracovišti připravit trochu nestandardní a neobvyklý postup, varianty všech možných návrhů,“ uvedl Rychetský. Mezi ně patří odložení voleb, ale i zamítnutí návrhu, v tom případě by volby proběhly v termínu. „Je zde vůle nějak rozhodnout. I kdyby Ústavní osud nijak formálně nerozhodl, i to je svým způsobem rozhodnutí, protože by platilo dřívější nařízení předsedy senátu, že volby jsou vyhlášeny,“ řekl ČT generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Výsledek možná už za pět dní

V úvahu připadá i zrušení celého zákona o přímé volbě. S tím nesouhlasí například premiér Petr Nečas. „Já si osobně myslím, že míra problematizace prováděcího zákona neodpovídá tomu, aby byly volby zrušeny nebo odsunuty,“ sdělil pro ČT Nečas. „Nedovedu si příliš představit, že by v této věci uspěl pan Okamura s odložením,“ domnívá se i předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc. 

Podle Rychetského by rozhodnutí mohlo padnout už 7. ledna. První kolo prezidentské volby má začít o čtyři dny později.

Video Ústavní soud eviduje už šest stížností
video

Ústavní soud eviduje už šest stížností

Ústavní soud eviduje už šest stížností

ud, 2.1.2013