Amnestovaní již opouští věznice, celkem jich má být přes 7 tisíc

Praha - Díky částečné amnestii vyhlášené prezidentem Václavem Klausem se už dnes dopoledne dostali na svobodu první z vězňů. Ministerstvo spravedlnosti postupně upřesňuje počty lidí, kterých by se prezidentská milost měla týkat, odhaduje jich 7 416. Číslo se podle něj může ještě změnit v řádu desítek. Amnestie se má týkat třeba lidí s trestem do jednoho roku odnětí svobody nebo těch v domácím vězení. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka mají při rozhodování poslední slovo soudci, kteří rozhodují v jednotlivých věznicích po celý den, dokud proces amnestie neskončí.

„Celkový počet osob, na něž se amnestie bude vztahovat, činí v tuto chvíli 7 416 a může se dále měnit,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti v odpoledním prohlášení. Původně se hovořilo o šesti tisících lidí. „Čísla se pohla tak, jak se pohla. My jsme několikrát říkali, že jsou předběžná, a měli jsme pravdu,“ vysvětlil ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Za dva dny mají být propuštěny již stovky lidí, s postupem dalších dnů budou mít úřady jasno v odhadu, jak dlouho celý proces potrvá a na kolik osob se bude vztahovat.

Soudci budou rozhodovat 24 hodin denně

Na tiskové konferenci pak Blažkův náměstek Daniel Volák dodal, že amnestie by měla trvat několik dní. „Pracovní skupina se dohodla na časovém úseku, tedy že se bude pracovat 24 hodin denně, dokud nebude amnestie zcela naplněna,“ uvedl. Generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal doplnil, že vězeňská služba zajišťuje veškerou podporu pro nepřetržitou práci soudců ve věznicích včetně dopravy, stravy a spisové distribuce.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek:

„Všichni soudci a státní zástupci, kterých se to týká, měli naplánovaný zcela jiný pracovní program, který museli změnit…, opustit pohodlí svých kanceláří a vydat se rozhodovat do jednotlivých věznic.“


Václav Klaus při novoročním projevu
Zdroj: ISIFA
Autor: VLP

Z vězení se dostanou lidé s trestem do jednoho roku a starší 75 let. Prezident promíjí podmíněné tresty pachatelům starším 70 let s trestem kratším než dva roky, také obecně prospěšné práce či domácí vězení. Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové ale amnestie může dopadnout i na závažnější případy. „Nechám si předložit data. Nemohu však vyloučit, že se amnestie některých závažných kauz dotkne,“ řekla Bradáčová.

Každého vězně čeká před propuštěním vyšetření a vrátit musí i erární oblečení. Ekonomické oddělení musí provést také vyúčtování, což rychlé propouštění v prvních hodinách zpomalovalo. Pokud navíc vězňům neposlala rodina žádné peníze, musí dostat na cestu domů od státu.

Úřady práce už dostaly od ministerstva práce a sociálních věcí pokyn, jak mají postupovat v případě, že se na ně obrátí propuštění vězni. Potřebným mohou vyplácet dávku mimořádné okamžité pomoci. Mají si proto zajistit dostatečnou hotovost. Zatím není jasné, kolik z propuštěných by mohlo požádat o pomoc v hmotné nouzi či o jiné dávky.

„Proces amnestie probíhá naprosto standardně a nejsou hlášeny žádné komplikace. Ve věznicích panuje klid, se všemi vězni hovoříme a vysvětlujeme situaci,“ uvedl generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal. Do 17:30 propustily věznice 560 odsouzených.


Odhady propouštěných z vybraných věznic:

  • Světlá nad Sázavou – 340 žen
  • Brno-Bohunice – přibližně 150 vězňů
  • Hradec Králové ve čtvrti Pouchov – asi 120 ze 150 odsouzených (tedy 80 procent vězňů)
  • Heřmanice - 546 vězňů (vůbec nejvyšší počet propuštěných z jedné věznice)
  • Olomoucká vazební věznice – 80 vězňů
  • Pardubice – asi 300 vězňů
  • Teplice – 27 vězňů
  • Jiřice, Horní Slavkov, Ostrov nad Ohří, Pardubice, Plzeň, Příbram, Rapotice, Světlá nad Sázavou a Vinařice – po zhruba 300 vězních
  • Mírov – 17 vězňů
  • Ruzyně a Pankrác - dohromady asi 680 lidí


Amnestie nařizuje zastavení kauz, které se táhnou déle než 8 let a pachatelům hrozí maximálně desetileté tresty. Tedy nejspíš i případu podnikatelů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda, kteří čekají na nový soud za daňové delikty z roku 1994. Podle šéfa Ústavu pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty amnestie neovlivní aktuální protikorupční kauzy. Právu řekl, že jeho útvar jich teď řeší dvě stě a víc než osm let nepřesahuje žádná. Plošné uzavírání kauz by se ale mohlo dotknout finanční kriminality. „Některé činy budeme muset společně se státním zastupitelstvím vyhodnotit, případně zastavit trestní stíhání,“ uvedl ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec.

Propouštění bude trvat maximálně několik týdnů

První odsouzení opouští brány věznic už dnes. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek odhaduje dobu propouštění v řádu dnů až týdnů, záležet podle něj bude na administrativní náročnosti jednotlivých případů. Podklady soudcům, kteří o propuštění rozhodují, připravuje už od úterního odpoledne vězeňská služba.

V souvislosti s amnestií policie posílila hlídky u věznic a u vlakových a autobusových nádraží, v Praze jsou připravení i těžkooděnci. Na větší nápor se chystají i azylová centra pro lidi bez domova. Ministerstvo však tvrdí, že se většina propuštěných má kam vrátit.

Klaus částečnou amnestii oznámil v úterý na konci svého novoročního projevu při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Odcházející hlava státu udělila amnestii poprvé za svá dvě prezidentská období. V České republice je v současné době za mřížemi zhruba 23 000 lidí.


Video Amnestovaní opouštějí věznice
video

Amnestovaní opouštějí věznice