Klaus jmenoval Bureše předsedou Vrchního soudu v Praze

Praha - Novým předsedou pražského vrchního soudu se stal Jaroslav Bureš, odpoledne ho na Pražském hradě jmenoval prezident Václav Klaus. Osmapadesátiletý Bureš byl dosud na pražském vrchním soudu místopředsedou, jeho současný předseda Vladimír Stibořík ve funkci končí.

„Věřím, že budete přispívat k tomu, o co vám vždycky šlo, aby se sjednocovalo souzení v České republice, aby se přihlíželo k předchozím precedentům,“ řekl Klaus při Burešově jmenování. K amnestii, kterou vyhlásil v úterý, se prezident příliš nevracel. „Věřím, že teď ve vašem vrchním soudu už bude vše v pořádku, už budete soudit tak dobře, že nebude potřeba, aby se udělovaly nějaké amnestie a milosti. Doufám, že nastane rajská doba,“ poznamenal prezident. 

Muže, který byl v letech 2001 až 2002 a 2004 až 2005 ministrem spravedlnosti, vybrala komise. Podle týdeníku Respekt byl Bureš, který v justici působí od roku 1980, jediným přihlášeným. Dosavadní šéf soudu Stibořík se z funkce rozhodl odejít kvůli svému věku, úřad o tom informoval již v červnu.

„Jedná se o velmi zkušeného justičního funkcionáře a soudce. Pod jeho vedením se zvýšila odbornost civilních soudců,“ stojí v materiálu, který k návrhu Bureše do funkce vypracovalo pro vládu ministerstvo spravedlnosti.

Vrchní soud v Praze
Vrchní soud v Praze