Mečla nahradí v roli náměstka Pukovec

Praha - Funkci náměstka nejvyššího státního zástupce bude zastávat Pavel Pukovec. Ve funkci nahradí Stanislava Mečla, kterého šéf žalobců Pavel Zeman odvolal údajně pro ztrátu důvěry. Pukovec působil jako okresní žalobce v Kroměříži, zaměřuje se zejména na boj s korupcí. Do funkce náměstka ho jmenoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek na Zemanův návrh k 1. lednu.

„Na starosti bude mít agendu svého předchůdce Mečla, což znamená vedení kabinetu NSZ, analytický a legislativní odbor, dále odbor pro netrestní věci a také záležitosti spojené s přezkumem jednotlivých případů,“ uvedla mluvčí NSZ Helena Markusová.

Pukovec působil ve funkci kroměřížského okresního státního zástupce. Specializuje se na boj s korupcí. Působí jako školitel právních čekatelů při jejich přípravě k závěrečným justičním zkouškám a lektor na Justiční akademii. Podílí se na vzdělávání vyšších soudních úředníků a právních i justičních čekatelů.

Mečl byl odvolán z postu náměstka zhruba před měsícem, a to na návrh nejvyššího státního zástupce. Podle Zemana s ním totiž Mečl již „nebyl naladěn na stejnou vlnovou délku“. Jejich názory na odborná témata se začaly lišit, proto prý Zeman využil svých zákonem daných možností a ministra Blažka požádal o Mečlovo odvolání s tím, že jako nejvyšší státní zástupce má právo si vytvořit svůj manažerský tým řídící celou strukturu státního zastupitelství v republice.